1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yalova Belediye Başkanı Koçal Amerika Ziyaretini Değerlendirdi

Yalova Belediye Başkanı Koçal Amerika Ziyaretini Değerlendirdi

Yalova Belediye Başkanı Koçal Amerika Ziyaretini Değerlendirdi
A+A-

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın (MARKA) organizasyonuyla ABD'ye giden Yalova heyeti yurda döndü. 5 ili kapsayan MARKA'nın organizasyonuyla 8 gün boyunca ABD'de çeşitli temaslarda bulunan Yalova Bele

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın (MARKA) organizasyonuyla ABD'ye giden Yalova heyeti yurda döndü.
5 ili kapsayan MARKA'nın organizasyonuyla 8 gün boyunca ABD'de çeşitli temaslarda bulunan Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, İl Genel Meclis Başkanı Ali Rıza Alkış ile Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Celal Özel geziyi değerlendirdi. Belediye Encümen Salonu'ndaki basın toplantısında konuşan Başkan Koçal, gezinin çok verimli şekilde geçtiğini dile getirdi. 8 gün içinde Los Angeles, San Francisco ve New York'ta birtakım temaslarda bulunulduğunu kaydeden Koçal, "Son yıllardaki en verimli gezimiz oldu. Amerika başka bir dünya. Dünyanın ekonomik anlamda merkezi olan bir yer. Türkiye'nin büyük dersler çıkaracağı bir yer. İş adamlarımızla, gençlerimizle temaslarımız oldu. Gezinin iki gayesi vardı. Biri afete yönelik tecrübe paylaşımıydı. Özellikle Kalifornia eyaleti bizim gibi depremle yaşayan bir bölge. Bir de San Francisco'da silikon vadisi dediğimiz bilgi toplumunun en önemli, dünyadaki dinamik merkezinin olduğu alana gittik. Bilgi toplumu ve afet ile ilgili toplantılar yapıldı. New York'ta da son olarak konseptli bir toplantı oldu" dedi.
Marmara depreminden sonra Türkiye'de afet konusunda ciddi adımlar atıldığına dikkat çeken Koçal, "Türkiye'nin 1999 depreminden sonra azımsanmayacak bir mesafe aldığını gördük. ABD'de koordinasyonu iyi yapmışlar, afet yönetimini iyi yapmışlar. Amerika'da bile bilgi toplumuna geçemeyen bölgelerin çöktüğünü gördük. Hep bildiğimiz şeylerdi, ama orada yaşayarak, sorgulayarak bilgi toplumunun gereğini yapmadığımızda toplumsal gelişmeyi sağlayamayacağımızı gördük" diye konuştu.
(SÇ-MŞ)

11.12.2012 17:35:30 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT