1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Yakutiye Belediyesi, Kayağı Tabana Yayıyor

Yakutiye Belediyesi, Kayağı Tabana Yayıyor

Yakutiye Belediyesi, Kayağı Tabana Yayıyor
A+A-

Erzurum Merkez Yakutiye Belediyesi ilçe sınırları içerisinde bulunan okullarda okuyan 6-11 yaş grubu öğrencilerini, Palandöken Kayak Merkezi'ndeki pistlerde 13 kayak öğretmeni eşliğinde eğitiyor. Yaku

Erzurum Merkez Yakutiye Belediyesi ilçe sınırları içerisinde bulunan okullarda okuyan 6-11 yaş grubu öğrencilerini, Palandöken Kayak Merkezi'ndeki pistlerde 13 kayak öğretmeni eşliğinde eğitiyor. Yakutiye'deki 70 okuldan yöneticilerin seçtiği 5'er öğrencinin bütün ihtiyaçları karşılanarak kayak eğitimi verildiğini belirten Belediye Başkanı Ali Korkut, "Kursa aldığımız öğrenciler geleceğin milli kayakçıları olacak" dedi.
Yakutiye İlçe Belediye Başkanı Ali Korkut, çocukların büyük bir kısmının Palandöken dağını görmediğini hatırlatarak "Yakutiye olarak hep ilkleri yapan bir belediye olduk. Bu bir rekordur. Okullarında başarılı 360 öğrencinin kayak malzemesinden, ulaşım ve yiyeceğine kadar her şeyi belediye bütçesinden karşılıyoruz. Amacımız geleceğimiz olan çocukları spora teşvik etmek ve kış sporları merkezi haline gelen Erzurum'da kayak yapmasını bilmeyen çocuk bırakmamak. Kent merkezine 10 dakika uzaklıkta olan Palandöken'i maalesef görmeyen çocuklar var. Bu yıl 360 olan öğrenci sayısını önümüzdeki yıllarda 500'e çıkaracağız. Bu sayı her yıl artacak" diye konuştu.
'KAYAK YAPMA İMKANI BULAMAZDIM'
Hafta sonları saat 09.00'dan 16.00'a kadar kayak öğretmenleri tarafından eğitilen öğrencilere pistte yakılan barbeküde köfte, sucuk ve ayran ikram ediliyor. Öğrenciler, çalışmaları görmek için gelen Ali Korkut'a 'En büyük başkan bizim başkan' diye tezahürat yaptı. Hayatında ilk kez Palandöken'e çıkma fırsatı bulduğunu söyleyen öğrencilerden Mehmet Mutlu, "Belediyenin böyle bir projesi olmasaydı belki dağa çıkardım ama hayatta kayak yapma imkanı bulamazdım. Çok teşekkür ediyorum" dedi.
YAKUTİYE'NİN ÇOCUKLARI KAYAĞI ÖĞRENİYOR
Ali Korkut, projeyle fırsat eşitliği sağladıklarını anımsatarak, kış turizm merkezi olma yolunda ilerleyen Erzurum için kayak kursunun önemine işaret etti. Bu yıl 360 öğrenciye kayak kursu veren Yakutiye Belediyesi, önümüzdeki yıl sayıyı 500'e çıkarmayı hedefliyor. Ali Korkut, "Herkes kayak yapabilmeli. İmkanı ve fırsatı olmayan kesimlere belediye olarak biz destek vereceğiz. Çocuklarımıza A'dan Z'ye bütün kayak gereçlerini sağlıyoruz. Servislerimiz var. Bu görüntü beni mutlu ediyor" şeklinde konuştu.
360 ÖĞRENCİ 13 KAYAK HOCASI
Yakutiye Belediyesi Kayak Kulübü, öğrenciler için hiçbir şeyden kaçınmamış. Her bir çocuğa; kayak ayakkabısı, bağlama, baton, kıyafetleri; mont, salopet (tulum), eldiven, bere, gözlük, termal işlik alt ve üst, içten giyilen polar mont, kayak çorabı verilmiş. Çocuklar hep birlikte, değişen günlerde sandiviç, döner, sucuk ekmek ve yanında meyve suyu, çay ya da ayrandan oluşan menüyle karınlarını doyuruyorlar.
Kayak kulübü adına organizasyonu Mahmut İymen yürütüyor. Yakutiyespor Kulübü Baş Antrenörü ve Proje Koordinatörü Erdal Vuraler, ile yardımcıları Ramazan Polat, Gül Karta, Pelin Kar, Harun Erol Balica, Celal Dal, Yusuf Karta, Ömer Çakır, Burak Can Durmuş, Muhammet Nuri İspirli, Emre Şakar, İsmail Ayaz, Oğuz Kırbıyık, Erhan Göydaş görev yapıyorlar.
Kurslarda başarı elde eden öğrenciler seçmeler sonrası lisansları çıkarılarak Yakutiye Kayak Kulübüyle milli kayakçı olma yolunda ilerleyecekler.
(ERZ-AT-Y)

14.01.2013 15:05:28 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT