1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. YABANCI GENÇLERE HAKKARİ’DE KÜRTÇE VE TÜRKÇE ÖĞRETİLECEK

YABANCI GENÇLERE HAKKARİ’DE KÜRTÇE VE TÜRKÇE ÖĞRETİLECEK

YABANCI GENÇLERE HAKKARİ’DE KÜRTÇE VE TÜRKÇE ÖĞRETİLECEK
A+A-

Hakkari Üniversitesi Projeler Birimi tarafından hazırlanan “Kendi Kültürünü Kendi Dilinle İfade Et Projesi” kapsamında Avrupa’dan gelen gençlere Kürtçe ve Türkçe öğreteceği belirtildi.


Üniversite öğrencilerinden Seyvan Biçer, Ümran Seyitoğluları, İlyas Doğanay, Asiye Seyitoğluları, Fatih Altun, Enis Beyter ve Fedile Ömeroğlu, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından desteklenen “Kendi Kültürünü Kendi Dilinle İfade Et Projesi” ile 6 aylık süre kapsamında Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna, İtalya, Romanya, Polonya ve Hakkâri’den toplam 35 gencin Hakkâri’de bir araya geleceğini belirttiler. Farklı ülkelerden bir araya gelen gençlere; fıkra, tekerleme, bilmece, şarkı, atasözü gibi edebi eserleri, doğum günü, düğün gibi özel anlarda söylenen sözleri kendi dillerinde öğretilirken, Hakkârili gençlerin de bunları hem Kürtçe hem de Türkçe olarak öğreteceği belirtildi. “Kendi Kültürünü Kendi Dilinle İfade Et Projesi” hakkında bilgi veren Hakkari Üniversitesi Projeler Birimi Koordinatörleri Öğretim Görevlisi Dr. Hasan Yıldızhan ve Yeşim Mersin Çal ile projeyi hazırlayan üniversite öğrencilerinin, projenin AB Eğitim Programları ile Ulusal Ajans Gençlik Programı’nca desteklendiğini belirttiler. Yıldızhan, “Proje kapsamında Gürcistan, Azerbaycan, Ukrayna, Romanya, İtalya ve Polonya'dan ilimize gelecek gençlere üniversitemiz öğrencileri Kürtçe ve Türkçe öğretecekler. Onlar da kendi dillerini bizim gençlere öğretecekler. Buradaki amaç hem Kürtçeyi yaygınlaştırmak hem de kültürel bir farkındalık kazandırmaktır. Projemizin süresi 6 ay olup nisan veya mayıs aylarında toplam 35 genç arkadaşımız Hakkâri’ye gelecek” dedi.


Projenin hazırlanmasında görev alan öğrencilerden Seyvan Biçer ise, “Bu projeyi daha önce birkaç defa sunduk, fakat eksiklerimiz olduğu için projemiz kabul edilmemişti. Ama en sonunda kabul edildi, çok mutlu olduk. Bu proje ile çeşitli ülkelerden gelecek öğrenci arkadaşlarımıza Kürtçe ve Türkçe öğretebilecek olmanın sevincini yaşıyoruz. Fakat çalışmalarımız bu proje ile sınırlı kalmayacak, yeni projeler yazmaya devam edeceğiz. Bu konuda bize destek veren hocalarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT