1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. YABAN KUŞLARINA YUVA

YABAN KUŞLARINA YUVA

YABAN KUŞLARINA YUVA
A+A-

Van\'da Doğa Koruma ve Milli Parklar Van Şube Müdürlüğü tarafından Erçek Gölü sazlıklarına yaban kuşları için yuva bırakıldı.


Van Gölü havzasının en büyük kuş barınma alanı olan ve yaklaşık 300 kuş türüne ev sahipliği yapan Erçek Gölü kıyısındaki sazlık alanlara Orman ve Su İşleri Doğa Koruma ve Milli Parklar Van Şube Müdürlüğü tarafından kuş yuvaları bırakıldı. Yaban kuşlarının neslinin korunması için amaçlanan proje kapsamında bırakılan 20 adet yuva nisan ayı ile birlikte yeni doğacak olan yavrulara ev sahipliği yapacak. Yerden yüksek olan yuvalar aynı zamanda yılan ve tilkilerden korunacak. Dünyanın bir çok yerinde bu sitemin çok olumlu sonuçlar verdiğini söyleyen Doğa Koruma ve Milli Parklar Van Şube Müdürlü Yunus Bakıcı, amaçlarının nesli koruma altında bulunan yaban kuşlarının yavrulama döneminde rahat ettirmek olduğunu söyledi. Yuvaların kuşların yuva yöntemiyle ve korunaklı olarak tasarlandığını ifade eden Bakı, “Yuvalar yerden yüksek yılan tilki gibi hayvanların ulaşması oldukça zor ve sazlık içindeki alanlara gizlenmiş durumda. Kuşların bu yuvalara girdikçe inanıyorum ki bu yıl yavru sayısında büyük artış olacaktır. Çünkü yuvalarımız çok konforlu” dedi.

 

\"\"
Bu yuvaların gelecek nesillerin yaşatılmasında çok önemli rol alacağını söyleyen Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Loğman Aslan, "Bölge hayvan sayısı ve çeşitliliği bakımından oldukça zengin. Bir çok kuş türüne ev sahipliği yapan bir alan. Bu kuş yuvalarının Erçek Gölü’ne yerleştirilmesi yaban kuşlarının sayısında artış yaratacaktır. Bu uygulama birçok ülkede denendi ve olumlu sonuçlar alındı. İnanıyorum ki bizde bu uygulamayla önemli adımlar atarız” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT