1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VİMED’ten Tuşba Belediyesi’ne çağrı: ÖZÜR DİLEYİN!

VİMED’ten Tuşba Belediyesi’ne çağrı: ÖZÜR DİLEYİN!

VİMED’ten Tuşba Belediyesi’ne çağrı: ÖZÜR DİLEYİN!
A+A-

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen ve VİMED Başkanı İlhan Siyahtaş’ın ‘Tuşba’yı Sel Aldı’ haberine ‘terör yandaş gazeteciler’ olarak nitelendiren Tuşba Belediyesi’ne tepkiler büyüyor.

Wan Haber Merkezi

VİMED Genel Sekreteri Necdet Tam, yaptığı açıklamada Tuşba Belediyesi’nin bu tutumunun yanlış olduğunu ve derhal özür dilemesi gerektiğini vurguladı. Van’da görev yapan çok sayıda gazetecinin katıldığı toplantı VİMED dernek binasında gerçekleşti. 

Tuşba Belediyesi tarafından yapılan açıklamanın tipik bir McCarthycilik olduğunu vurgulayan VİMED Genel Sekreteri Necdet Tam, “böylesine sıradan bir haberi bile “terör yanlısı” olarak görmek son zamanlarda ülkemizde hakim olan havayı özetlemektedir” dedi.

Van’ın Tuşba ilçesinde geçtiğimiz günlerde yoğun yağmur yağışının ardından bazı mahallelerde birçok ev ve iş yerini su basmasının ardından konuya ilişkin haber yapan Van İnternet Medyası Derneği (VİMED) Başkanı, gazeteci İlhan Siyahtaş’ı, Tuşba Belediyesi yaptığı açıklama ile hedef göstermişti. 

Konu ile ilgili açıklama yapan VİMED Genel Sekreteri Necdet Tam, Tuşba Belediyesi’ne çok sert tepki gösterdi. Tam, “23.06.2016 tarihinde Tuşba ilçesinde yaşanan sel olayını haber yapan gazeteci arkadaşımız İlhan Siyahtaş ile birlikte kentte görev yapan yerel ve ulusal bütün gazeteciler Tuşba Belediyesi tarafından “terör yanlısı gazeteci” olarak yaftalanmıştır. Her şeyden önce belirtmek isteriz ki böylesine sıradan bir haberi bile “terör yanlısı” olarak görmek son zamanlarda ülkemizde hakim olan havayı özetlemektedir. Bu durum tipik bir McCarthycilik’tir” dedi.

3-664.jpg

NECDET TAM: BASININ GÖREVİ GÖRDÜĞÜ HER YÖNETİCİYİ ALKIŞLAMAK DEĞİLDİR

Basının görevi toplumun gözü, sesi, kulağı olduğunu ifade eden Necdet Tam, topluma doğru haber sunmak için gereken gayreti sarf ettiklerinin altını çizdi.

Tam, yaşanan olumsuzlukları eleştirel bir şekilde dile getirdiklerini anlatarak, “Vatandaşın nabzını tutmak, olaylar karşısında vatandaşın tutumunu objektif bir tarzda işlemektir. Basın hakaret etmediği ve şiddet çağrısı yapmadığı sürece görev alanı içerisinde yelpazesini dokundurabildiği her şeyi ifade edebilir. Basını denetleyen iki kurum vardır. Birincisi “tekzip” kurumudur ki, haberin yanlışlığı, yanlılığı durumunda başvurulabilecek makul bir yoldur. İkincisi “yargı” kurumudur. Şiddet veya hakaret içeren haberi yargı konusu yapabilirsiniz. Bunun dışında, hoşunuza gitmeyen bir haberi, velev ki sizi inanılmaz derecede öfkelendirmiş olsun, elinizde bilgi, belge, delil olmadan “terör yanlısı” gibi son derece tehlikeli bir etiketle yaftalarsanız suçladığınız kişi veya kişilerin can güvenlikleri konusunda hem büyük bir sorumluluk almış olursunuz hem de suç işlemiş olursunuz. Daha yaşanılır bir toplum ve bir şehir için özgür basın hayati önem taşımaktadır. Vatandaşların seçtiği, görev verdiği insanların görevini layıkıyla yerine getirip getirmediğini, hizmetlerin layıkıyla yapılıp yapılmadığını, kamu kaynaklarının nasıl kullanıldığını elbette ki basın takip edecektir” ifadelerini kullandı.

NECDET TAM: TUŞBA BELEDİYESİ ÖZÜR DİLESİN

Tuşba Belediyesi’nin bu yanlış tutumundan dolayı özür dilemesi gerektiğini belirten Necdet Tam, “Ayrıca vatandaşların yaşadığı bir sorunu vatandaşın görüşünü de alarak dile getirmek basının en sıradan görevidir. Böylesine hassas bir dönemde sıradan bir haberden “terör yandaşlığı” üretmenin bir fantezi olduğunu ama aynı zamanda tehlikeli olduğunu ifade etmek isteriz.

Biz Van İnternet Medyası Derneği (VİMED) yönetim kurulu olarak Tuşba Belediyesi’nin yaptığı bu talihsiz açıklamayı doğru bulmuyor, Basın mensuplarına  yapılan “terör yandaşı” suçlamasını kınıyoruz. Tuşba Belediyesini özür dilemeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

A+A-

HABERE YORUM KAT