1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VİMED'den Pusula Matbaasına Sert Tepki

VİMED'den Pusula Matbaasına Sert Tepki

VİMED'den Pusula Matbaasına Sert Tepki
A+A-

Van İnternet Medyası (VİMED) yönetim kurulu önceki gün hiçbir gerekçe gösterilmeden baskısı engellenen haftalık Merkür Haber Gazetesi için yazılı açıklama yaparak olayı kınadı.

Erzurum Merkezli Pusula Matbaasında basımı gerçekleştirilen Haftalık Merkür Haber Gazetesi bu hafta hiçbir gerekçe gösterilmeden baskıya 4 saat kala alınmadı.

Olayın medyada duyulması üzerine Van İnternet Medyası yönetim Kurulu Başkanı İlhan Siyahtaş yazılı bir açıklama yaparak, “Pusula Adlı Matbaa hiçbir gerekçe göstermeden Bölgenin Haftalık gazetesi olan Merkür Haber Gazetesi’ni basmayarak alenen engellemiştir. Merkür Haber Gazetesini hiçbir gerekçe göstermeden baskıya almayan Pusula Matbaasını basına darbe olarak niteledi.

Vimed Başkanı İlhan Sİyahtaş, “Pusula Matbaası’nın bu tutumunun kabul edilemeyeceğini gibi bu yapılanın yazılı basın, başta olmak üzere sahada canı pahasına çalışan gazetecilere yönelik açık hakarettir, Emeğin çiğnenmesi yok sayılmadır.” İfadesini kullandı. Siyahtaş yaptığı açıklamada; “Türkiye’de Basına yönelik sansür ve engellemeler yaklaşan “24 Temmuz Basına Sansür” siyasi çekişmelerden dolayı bariz bir şekilde yaşanırken bu hafta Erzurum Merkezli Pusula Adlı Matbaa hiçbir gerekçe göstermeden Bölgenin Haftalık gazetesi olan Merkür Haber Gazetesi’ni basmayarak alenen engellemiştir. İktidara yaranmak adına takınan bu tutumun izahı olamaz. Van’da haftalık yayımlanan ve kısa sürede kent ve bölge genelinde etkili olan haftalık Merkür Haber Gazetesi’nin Erzurum’da Pusula adlı matbaa tarafından baskıya 4 saat kala “basmayacağız” demesi Türkiye’de basının geldiği noktayı gözler önüne sermektedir. Üzücü olan bu tutum ticari anlayışı tamamen bertaraf etmiş gazetenin baskıya girmeden 4 saat evvel basımının yapılmaması gazete çalışanları başta olmak üzere gazetenin kimliğini kamuoyunda çiğnenmeye yönelik adım atılmıştır. Konunun dışarıda basit olduğu görünse de aslında bir basın kuruluşuna yönelik darbe girişimi olduğu apaçık ortadadır. İlgili matbaanın takınmış olduğu tutum ahlaki olmadığı gibi mevcut Erzurum gibi bir ili de zan altında bırakmıştır. Bu durumun kamuoyuna yansıması ile birlikte gelinen noktada Türkiye’de bağımsız ve özgür basına verilen değer bir kez daha Pusula matbaası davranışı ile birlikte tezahür etmiştir. Pusula matbaası’nın bu tutumu hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini gibi bu yapılanın yazılı basın, başta olmak üzere sahada canı pahasına çalışan gazetecilere yönelik açık hakarettir, Emeğin çiğnenmesi yok sayılmadır. Van İnternet Medyası olarak bu tutumu asla kabul edemeyeceğimiz gibi varolduğumuz müddetçe bu tutumların karşısında durmaya devam edeceğiz. Tarafsız yayın yapan bir gazetenin basımını 4 saat önceden engelleyen Erzurum Pusula Matbaası yaptığı bu hareketle yazılı medyaya açıkça hakaret etmiş sansür uygulamıştır. Erzurum Pusula Matbaasının gazete basımını gerekçe göstermeden yapmamasını kınıyor bu ve benzer durumların bir daha yaşanmaması adına herkesi yaşanan bu tatsız ve üzücü olayın karşısında durmaya davet ediyoruz. Çünkü bu ülkede son dokunulacak ve engellenilecek güç basın koludur ve adalet gibi herkese bir gün lazım olacaktır.” şeklinde konuştu. 

A+A-

HABERE YORUM KAT