1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VGC’den kurumlara çağrı

VGC’den kurumlara çağrı

VGC’den kurumlara çağrı
A+A-

Vangölü Gazeteciler Cemiyeti (VGC) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Sevinç, yerel gazetelere sahip çıkılması çağrısında bulundu.

2011’de yaşanan Van depremi ve gazetelerin birleşmesinden ötürü gazetelerin zor bir süreçten geçtiğini ifade eden Sevinç, yerel gazetelerin bir de bazı kamu kurumlarının ihale yoluna gitmeden yaptıkları alımlardan etkilendiklerini belirtti.

Kentteki bazı kamu kurumların yaptıkları alımları ve hizmetleri doğrudan temin yolu ile gerçekleştirdikleri bu yüzden yerel gazetelerin önemli derecede etkilendiğini belirten VGC Başkanı Sevinç, “Kurumlar bazı alımları ihale yolu ile değil de, doğrudan temin yolu ile tercih ediyor. Bu da kentin merkez ve ilçelerindeki yerel gazeteleri olumsuz yönde etkiliyor. Her bir gazetede ortalama 7 ila 10 kişi çalışıyor. Gazetelerin birçoğu ilan sayısının düşmesi ve doğrudan teminden ötürü neredeyse işçilerine maaş veremeyecek duruma geldi. Tek geçim kaynağı resmi ilan ve reklamlar olan yerel basının, bölgemizde yaşanan olumsuzluklar ile birlikte ekonomik darboğazın içine her geçen gün sürükleniyor. Bu yüzden yerel basının bu konuda kamu kurumları ve yerel yönetimlerce desteklenmesi gerekiyor. Doğrudan temin yerine verilen bu ilanlar yerel gazetelere verilebilse, gazeteler ile birlikte gazeteciliğinde önemli bir aşama kaydedeceği unutulmamalıdır. Yerel basının desteklenmemesi durumunda krizlerin daha da derinleşeceği ve gazetelerin birer birer kapanacağı da bilinmelidir’’ dedi. İHA

A+A-

HABERE YORUM KAT