1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Veremle Mücadelenin Önemi Anlatıldı
Veremle Mücadelenin Önemi Anlatıldı

Veremle Mücadelenin Önemi Anlatıldı

Elbistan'da 'Verem Savaşı Eğitimi ve Propaganda Haftası' nedeniyle, konferans düzenlendi. Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak, Verem Savaş Di

A+A-
Elbistan'da 'Verem Savaşı Eğitimi ve Propaganda Haftası' nedeniyle, konferans düzenlendi.
Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak, Verem Savaş Dispanseri Sorumlu Hekimi Dr. Seda Güven katıldı.
Aile hekimleri, Kanser Erken Teşhis ve Tarama ve Eğitim Merkezi personelinin katıldığı konferansta konuşan Güven, "Bu haftanın amacı çoğu kişi tarafından yok olduğu sanılan verem hastalığıyla ilgili toplumu bilgilendirmek ve bu hastalığa bütün kesimlerin dikkatini çekmektir. Verem, dünyada ve ülkemizde çok ciddi bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Verem, erişkinlerde bulaşıcı hastalıklardan ölümün AİDS'den sonra ikinci nedenidir. Ülkemizde tüberküloz hastalığı, bu yüz yılın ilk yarısında çok büyük bir salgın yapmıştı. Tüberküloz bir numaralı ölüm nedeni idi. Yürütülen yoğun verem savaşı çabaları sonucunda durum değişmiştir. Tüberküloz artık önemli bir ölüm nedeni değildir. Fakat Türkiye'de 10 ila 20 milyon arası bir nüfusun enfekte olduğu, yani vücutlarında verem mikrobu olduğu hesaplanmaktadır. Bu insanların yüzde 5-10'nu yaşamlarının bir döneminde verem hastası olacaklardır" dedi.
(OZR-Y)

11.01.2013 15:50:43 TSI

HABERE YORUM KAT