1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vedaş Ekibi Donmak Üzere İken Kurtarıldı

Vedaş Ekibi Donmak Üzere İken Kurtarıldı

Vedaş Ekibi Donmak Üzere İken Kurtarıldı
A+A-

Van\'ın Başkale ilçesindeki elektrik arızasını onarmak amacıyla köye giden ve dönüş yolunda tipi yüzünden donma tehlikesi geçiren Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ) Başkale İlçe Şefliği gö

Van'ın Başkale ilçesindeki elektrik arızasını onarmak amacıyla köye giden ve dönüş yolunda tipi yüzünden donma tehlikesi geçiren Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ) Başkale İlçe Şefliği görevlileri, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) tarafından kurtarıldı.


Edinilen bilgiye göre olay, ilçeye bağlı Ortayol ve Gedikbaşı köyü arasında meydana geldi. Elektrik hatlarının geçtiği bir noktada bulunan arızayı gidermek için bölgeye giden ekip görevlileri İbrahim Teyfun ve Adnan Durmaz, araçları karlı yolda belli bir süre sonra gidemediği için arızanın bulunduğu noktaya yaya olarak ulaşmaya çalıştılar. Ortayol köyüne araçlarını bırakan Teyfun ve Durmaz, yaklaşık 7 kilometrelik yolu 3 saate yürüyerek arızanın olduğu noktaya ulaştılar. Arızayı giderildikten sonra geri dönüş yolunda tipiye yakalanan görevliler, daha fazla ilerleyemeyince durumu jandarma ve 112 Acil Komuta Merkezi´ne bildirdiler. Van´dan gelerek 2 günden bu yana Başkale´de görev yapan 8 kişilik Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ihbar üzerine biri çelik paletli iki ambulansla hemen Ortayol köyü kırsalında mahsur kalan iki kişiye ulaşmaları için yola çıktılar. Köye giden UMKE ekipleri, Ortayol köylüleri ile beraber araçların gittiği noktaya kadar mahsur kalan ekiplere ulaşmaya çalıştılar. Araçları daha fazla ilerleyemeyince köylülerin atları ile mahsur kalanlara ulaşmak için yola çıkan ekipler ve köylüler, zorlu mücadeleden sonra bilinçlerini kaybetmek üzere olan VEDAŞ ekiplerine ulaştılar. Ekipler, burada soğuktan donmak üzere olan iki VEDAŞ görevlisine ilk tıbbi müdahaleyi burada yaptı. Şahıslara yaya olarak ulaşan UMKE Van Bölge Sorumlusu Aydoğan Kaya, üzerinde bulunan ve soğuğa karşı dayanıklı olan kıyafetini durumu ciddi olan İbrahim Tayfun´a giydirdi. Ekipler daha sonra yanlarında getirdikleri şişme sedye ile durumu ağır olan Tayfun´u paletli ambulansa yetiştirmek için yaya olarak geri döndüler. İki kilometre yürüdükten sonra paletli ambulansa ulaşan ekip, yaralıyı Başkale Devlet Hastanesi'ne ulaştırmak için yola çıktı. Köye ulaşan paletli ambulans, hastayı köyde bekleyen ve daha seri olan bir başka ambulansa naklederek Başkale Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedavilerine başlanan VEDAŞ görevlilerinin ayaklarında donma oluştuğu belirtildi.


14.01.2013 13:02:14 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT