1. HABERLER

  2. BÖLGE HABERLERİ

  3. VEDAŞ çalışmalarını sürdürüyor

VEDAŞ çalışmalarını sürdürüyor

VEDAŞ çalışmalarını sürdürüyor
A+A-

Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ), tarımsal sulama alanında çiftçilerin sıkıntı yaşamaması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

VEDAŞ’tan yapılan açıklamada, “Şirketimizin sorumluluk alanında bulunan iller içerisinde tarımsal sulama nedeniyle enerji tüketiminin en fazla olduğu il Bitlis’tir. Özellikle Tatvan ve Adilcevaz trafo merkezlerinden çekilen enerjinin büyük bir kısmı tarımsal sulama faaliyetleri için kullanılmaktadır.

Anlık çekilen toplam enerji 65 MW iken, bu enerjinin 45MW’sı sadece tarımsal sulama amaçlı kullanılmaktadır. Şirketimiz, çiftçilerimizin alın teri ile bereketlendirdiği ürünlerini sorunsuz bir şekilde ekmesi, yetiştirmesi ve hasadını yapabilmesi için tüm önlemleri tarımsal sulama sezonu öncesinde almış bulunmaktadır.

Bu kapsamda bakım ve onarım çalışmalarının yanı sıra, yatırım kapsamında şebeke iyileştirme faaliyetlerini tarımsal sulama sezonu öncesinde tamamlamış bulunmaktayız. Maalesef şirketimizin aldığı tüm önlemlere rağmen özellikle aşırı yüklenme ve göçmen kuşların özellikle buğday hasadının yapıldığı dönemlerde şebekemize teması sırasında oluşturduğu hasarlar nedeniyle elektrik kesintisi yaşanabilmektedir. Sık sık ve uzun veya kısa süreli yaşanan bu kesintilerin önüne geçebilmek için hatlarımızda yüzlerce kuşkonmazın montajını yaptık ve yapmaya da devam etmekteyiz.

Yapılan kuşkonmaz montajından sonra kuş çarpmaları nedeniyle oluşan arızalarda azalma olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca TEİAŞ tarafından yapımına başlanan 154kV Ahlat Trafo Merkezi’nin 2017 yılında devreye girmesiyle de şebekelerde oluşan arızalar asgari seviyeye çekilmiş olacaktır. Tarımsal sulamada yaşanan elektrik kesintilerinin en önemli nedeni ise kaçak elektrik kullanımıdır.

Yüzde 40’ların üzerinde olan kayıp-kaçak oranı nedeniyle şebekelerimiz, alınan tüm önlemlere rağmen yetersiz kalmaktadır. Alın teri dökerek helal yoldan rızkını kazanan çiftçilerimiz, en büyük zararı kaçak elektrik kullanan kişilerden görmektedir. İhtiyaç fazlası enerjiyi israf boyutlarında kullanan kişiler yüzünden mağdur olan çiftçilerimizin alın terlerine saygı duyduğumuzu, tarımsal sulamada kaçak elektrik kullananlara karşı var gücümüzle her türlü mukavemete karşın mücadele ettiğimizi değerli kamuoyunun bilmesini istiyoruz. Çiftçilerimize bol kazançlı ve bereketli hasatlar diliyoruz” denildi. İHA

A+A-

HABERE YORUM KAT