1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VEAH BAŞARILARINA BAŞARI KATIYOR

VEAH BAŞARILARINA BAŞARI KATIYOR

VEAH BAŞARILARINA BAŞARI KATIYOR
A+A-

Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi (VEAH), son zamanlarda uyguladığı yeni teknikler sayesinde hem operasyon riskini azaltıyor hem de hastaların hızlı bir şekilde günlük hayata dönmesini sağlıyor.


Eskiden Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde hastalara uygulanan tekniklerin artık Van’da da başarılı bir şekilde yapıldığını belirten VEAH Kalp Damar Cerrahisi Op. Dr. Mustafa Etli, tıpta uygulanan bu yeni tekniklerin özellikle hastaların günlük hayatına daha erken dönmesini sağladığını söyledi. 78 yaşındaki Reşit Aras’ın sağ bacak diz altında soğukluk ve solukluk şikayeti ile kendilerine başvurduğunu ifade eden Etli, “Hasta bize geldiğinde kalp damarlarından biri kapalıydı. Bunun yanında karın bölgesindeki aort damarında yaklaşık 6,5 santimetre büyüklüğünde balonlaşma, sağ diz altından itibaren de oluşan pıhtı nedeniyle bacak damarı tıkalı durumdaydı. Öncelikle hastanın kalp damarına Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aydın Rodi Tosu tarafından ilaç kaplı stent takılarak kalbindeki problem giderildi. Daha sonra karın içindeki balonlaşma ve bacak damarındaki tıkanıklığı gidermek amacıyla son yıllarda ülkemizde açık ameliyat yerine yeni uygulanmaya başlayan kasıklardan girilerek karın damarındaki balonlaşmayı tamir için kullanılan endovasküler aort onarımı yapıldı. Ayrıca aynı seansta tıkalı olan bacağa embelektomi yapılarak tıkalı bacakta açıldı” dedi.


Bu tür operasyonların daha önce hem uzun süreli hem de büyük risklerle yapıldığına dikkat çeken Etli, “Normal koşullarda 78 yaşındaki hastamıza açık ameliyat yapmış olsaydık, ameliyat 7- 8 saat sürecek ve risk çok artacaktı. Bu yeni teknik sayesinde operasyon bir saat gibi kısa bir sürede tamamlanarak, hasta aynı gün içinde servise alındı ve normal hayatına hızlı bir şekilde dönmüş oldu. Daha önce Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde yapılan bu tarz operasyonlar artık VEAH Kalp Damar Cerrahisi’nde de başarılı bir şekilde yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT