1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VATSO’DA İŞTEN ÇIKARTMALAR

VATSO’DA İŞTEN ÇIKARTMALAR

VATSO’DA İŞTEN ÇIKARTMALAR
A+A-

Vangölü Gazeteciler Cemiyeti (VGC), Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) yönetimi tarafından üyelerinin işine son verilmesine tepki gösterdi.


Yazılı bir açıklama yayınlayan Vangölü Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, göreve geldiklerinde ilk önceliklerinin bölgede çalışan gazetecilerin özlük ve sosyal haklarının korunması ve geliştirilmesini temel ilke olarak benimsedikleri belirtildi. Açıklamada, “Bu süreçte herhangi bir siyasi fikir veya düşünceyle hareket etmeden tamamen üyelerimizin menfaatleri doğrultusunda çalışmalar yürüttük. Halende bu doğrultuda çaba sarf etmekteyiz. Bu bağlamda, Van’ın ekonomisine yön veren kurumların başında gelen Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) yönetimine talip olan 3 adayla seçimlerden aylar önce ayrı ayrı bir araya geldik. Yapılan görüşmelerde Vangölü Gazeteciler Cemiyeti olarak adaylara eşit mesafede olduğumuzu deklare ettik. Ayrıca yerel basının güçlendirilmesi konusu gibi birçok konu hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Van Ticaret ve Sanayi Odası’yla uzun yıllardır Van basını arasında bir köprü kuran, cemiyetimiz üyeleri olan Kerem Oruç ve Şabettin Akkuş’un önemi adaylara anlatılarak arkadaşlarımızın mağdur edilmemesi gerektiğini belirttik. Ancak son zamanlarda yaşanan gelişmeler üzerine bu açıklamayı yapmak zorunlu hale gelmiştir. Demokrasi, insan hakları ve kentin ekonomisine yeni bir anlayış kazandırmak üzere yola çıkan Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni yönetimi daha tebrikler bitmeden kişisel sebepler olarak algıladığımız gerekçelerle Şabettin Akkuş’un sözleşmesini fes etmiştir. Alınan karar sonrası VGC Yönetim Kurulu, VATSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşmeler yapmış, ancak arkadaşımızın işten çıkarılma sebebi ile ilgili bir cevap alamadığı gibi ikili diyaloglarda tutarsız davranışlar sergilenmiştir. Oysa her platformda istihdam alanlarının oluşturularak kentteki işsizlikle mücadele için projelerle yola çıkan VATSO yönetiminin daha ilk haftasında arkadaşımız Şabettin Akkuş’la beraber bazı çalışanların işine son vermesi söylemleriyle çelişmektedir. Seçim bildirgesinde yerel basının güçlendirilmesi konusuna da yer veren değişimi ve farklılığı işaret eden VATSO’nun yeni yönetimin aldığı bu karar seçim bildirgesinin laftan öteye gitmediğinin ve eski anlayışın değişmediğini göstermektedir.


Sonuç olarak bu saatten sonra alınan kararla ilgili olumlu veya olumsuz bir adım beklemediğimizi ifade ederekten, kararı üzüntü ile karşılandığımızı belirtiyoruz. Yine VGC yönetimi olarak VATSO yönetimiyle olan ilişkilerimizi gözden geçireceğimizi belirtir, alınan kararı kamu vicdanına bırakıyoruz” denildi.

A+A-

HABERE YORUM KAT