1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VATBO VE KTB "KARDEŞ ODA" OLDU

VATBO VE KTB "KARDEŞ ODA" OLDU

VATBO VE KTB "KARDEŞ ODA" OLDU
A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Van'a gelen heyette yer alan Konya Ticaret Borsası (KTB) yönetim kurulu üyeleri, VATBO ile "kardeş oda" protokolü imzaladı.


Davutoğlu'nun resmi programlarına katılmak üzere kente gelen iş adamı heyeti, VATBO Başkanı Selman Toprak'ı ziyaret etti. Yapılan görüşmelerin ardından protokol salonunda iki borsa başkanı tarafından kardeş oda protokolü imzalandı. Göreve geldikleri günden itibaren birçok ile ziyaretlerde bulunduklarını belirten ve yaptıkları çalışmalarla ilgili heyet üyelerine bilgi veren Toprak, "Konya ile ciddi görüşmelerimiz oldu ve görev süremiz boyunca kendimizi daha iyi ifade etmeye çalıştık. Birçok ilde çalışmalar yaptık, kısa bir süre olmasına rağmen Van'ın ilçelerini dolaştık, Hakkari'yi bünyemize kattık. Konya ile yapacağımız kardeşlik anlaşması, bir anlamda barış sürecinde Hakkari'den sonra aldığımız ikinci meyve olacak. Karşılıklı işbirliği ilimize katkı sunacak. Konya borsamızın birikim ve tecrübeleri ile daha hızlı yol kat edeceğiz. Bu kardeşliğin, bölgesinde güç olma yolundaki Van'a ve ülkemize, barış sürecine hayırlı olmasını dilerim" dedi.


KTB Başkanı Muhammet Uğur Kaleli ise, VATBO'nun kısa sürede önemli çalışmalara imza attığını ifade ederek, Hakkari'nin VATBO faaliyet alanına dahil edilmesinin kendilerini sevindirdiğini söyledi. Yapılan çalışmaları ilgi ve takdirle izlediklerini ve hayvancılığın en önemli kentlerinin Konya ve Van olduğunu hatırlatan Kaleli, "Küçükbaş hayvancılıkta Van'ın yeri bambaşka. Bu potansiyelin eski günlerine dönmesini arzu ediyoruz. Aynı zamanda Van'da tarımın gelişmesi için yapılacak çalışmalara tam destek sunacağımızı bilmenizi istiyorum. Birlikten kuvvet doğar. Bu imzalar Mevlana kenti Konya ile Ahmed-i Hani'nin çocuklarının kardeşliklerinin tescilidir. Barış sürecinin en güzel meyvelerinden biridir" diye konuştu.


Konuşmaların ardından "kardeş oda" protokolü imzalandı.

A+A-

HABERE YORUM KAT