1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VASKİ'den Kanalizasyon Çalışması

VASKİ'den Kanalizasyon Çalışması

VASKİ'den Kanalizasyon Çalışması
A+A-

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü Plan Proje Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanlığı ekiplerinin yapmış olduğu yeni terfi merkeziyle Eminpaşa ve Buzhane mahallelerinin kanalizasyon sorunu giderildi.


VASKİ’den yapılan açıklamada, 20 bin kişinin kanalizasyon ihtiyacını karşılayacak olan terfi merkezinin 75 lt/sn kapasite 3 pompa sistemi ile çalışacağı belirtildi. Açıklamada, “Bu paket terfi ile toplanan kanalizasyon atıklar, yaklaşık iki kilometre uzaklıktaki Eminpaşa İlköğretim Okulu’nun önünde bulunan terfiye iletilecek ve oradan da İskele Mahallesi’ndeki arıtma tesisine aktarılacak. Tamamı yer altına gömülü olarak dizayn edilen terfi merkeziyle çevreyi rahatsız edecek olumsuz etkiler de ortadan kaldırmış olacak. Terfi merkezinin faaliyeti sonrası foseptik çukurlar iptal edilecek. Böylece çevre kirliliğinin önüne geçilerek pis koku ve insan sağlığını tehdit eden unsurlar da ortadan kalkmış olacak. Van kentinin eski mahallelerinden olan Eminpaşa ve Buzhane mahallelerinin büyük bir kısmı foseptik çukurlarla ihtiyaçlarını gidermekteydi. Yaz aylarında oluşan dayanılmaz koku ve görüntü kirliliği sona erdirilecek” denildi.

İnsan sağlığını olumsuz etkileyen durumların son bulmasına sevinen mahalle sakinleri ise, bu sorunu gideren VASKİ'ye teşekkür ettiler.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT