1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Vasiyeti Yerine Geldi, Ama Sevinemedi

Vasiyeti Yerine Geldi, Ama Sevinemedi

Vasiyeti Yerine Geldi, Ama Sevinemedi
A+A-

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde yaşayan ve bir dönem milletvekilliği de yapan Zekiye Gülsen, belediye meclisinden geçen şehitliğin gerçek yerine yapılmasını istedi. İlçede uzun yıllar öğretmenlik ya

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde yaşayan ve bir dönem milletvekilliği de yapan Zekiye Gülsen, belediye meclisinden geçen şehitliğin gerçek yerine yapılmasını istedi.
İlçede uzun yıllar öğretmenlik yapan ve aynı zamanda Çanakkale Milletvekilliği görevini de üstlenen Zekiye Gülsen (90), Lapseki ilçesine şehitlik yapılmasını vasiyet etti. GMKA tarafından desteklenen projede, şehir içi otobüslerinin bulunduğu park alanına 'Lapseki Şehitliği' yapılması kararı meclis gündeminden geçti. Lapseki ilçesinde gerçek şehitlikler olduğunu söyleyen Gülsen, "Öğrencilik yıllarımda rahmetli babam beni okula götürdüğü zaman sahil kıyında bulunan hastane, hükümet binası ve askerlik şubesinin olduğu alandan çay ağzına kadar olan bölüm mezarlıktı. Gelibolu yarımadasında harpler devam ederken Mustafa Kemal, 'Bu toprakları kaybedebiliriz. Ben şehitlerimi düşman askeri çizmesinin altında bırakamam' diyerek şehitleri toplu halde karşıdan gemilerle Lapseki'ye geçirerek buralara gömmüştü. Sonradan zamanın müftüsüne fetva yayınlatıp yol geçecek diye mezarlıkları ve duvarlarını yıktılar. Toprakları satışa çıkarttılar. Rahmetli babam o zaman bana 'Eğer oradan tapu alırsanız hakkımı helal etmem' demişti. Almadık. Sonra mezarlık alanına yollar, bankalar ve binalar dikildi. Bir şehitlik yapamadık diye kahroldum. Böyle olacağını bilseydim milletvekilliği zamanında üzerine daha çok düşerdim. O sıralar biz GeliboluLapseki hattını yapabilmek için resmi izinleri koşturuyorduk. Şehitlik çok arka planda kaldı. Şimdi yapılacak olan şehitlik hak ettiği değeri taşımayacak. Şehidin yeri şehide aittir. O topraklardan alıp atamazsınız. Dünya menfaatleri için ne değerler kaybedildi. Gerçek şehitlik koruma altına alınsaydı bugün Lapseki'yi herkes ziyaret ederdi. Birkaç metre kare alana heykel dikmekle bu iş geçiştirilmemeli. Zamanında mezarlığın önünde Atatürk heykeli vardı. Mezarlığı yıkınca o heykelin bir benzerini hükümet binası içine yaptılar. Bir tarih katledildi. O şehitlere nasıl hesap vereceğiz" dedi.
(MU-GD-MŞ)

07.02.2013 15:12:12 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT