1. HABERLER

  2. Varislerde Ölüm Riski

Varislerde Ölüm Riski

Varislerde Ölüm Riski
A+A-

Varis hastalığının ihmal edildiği takdirde damar içinde pıhtılaşma ve iltihaplanmaya sebep olacağı belirtildi. İzmir Özel Tınaztepe Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Koordinatörü Prof. Dr. İsa Durmaz, v

Varis hastalığının ihmal edildiği takdirde damar içinde pıhtılaşma ve iltihaplanmaya sebep olacağı belirtildi.
İzmir Özel Tınaztepe Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Koordinatörü Prof. Dr. İsa Durmaz, varis rahatsızlığının basit bir sağlık sorunu olmasına rağmen ihmal edildiği takdirde ölüme bile neden olabileceğini söyledi. Prof.Dr. İsa Durmaz, yaşamımızda basit şeyleri ihmal ettiğimiz için çoğu zaman ciddi sorunlarla karşılaştığımızı anlattı. Varis rahatsızlığını örnek gösteren Durmaz, şöyle konuştu: "Basit bir sağlık sorunu olmasına rağmen ihmal edildiği takdirde önemli sorunlara yol açabilmektedir. Varis toplardamarların genişlemesi, solucan varil birtakım kıvrıntılar ve pakeler oluşturmasıdır. Genellikle bacaklarda görülür. İlerlemiş yaygın varisler, orta derecede ilerlemiş varisler ve kılcal damar varisleri şeklinde gruplandırılabilir."
Varislerin tedavisinin kolay yöntemle giderilebileceğini ifade eden Durmaz, şunları söyledi: "Varis rahatsızlığı endovenöz (damar içi) lazer uygulamaları, klasik cerrahi tedavileri, skloreterapi (ilaçla kurutma), köpük tedavisi gibi yöntemlerle lokal veya bölgesel anestezi altında kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu tedaviler ayaktan yapılabildiği gibi hasta bir gün hastanede kalarak hem estetik görüntüsüne hem de sağlığına kavuşabilmektedir. Skloreterapi, köpük tedavisi ve yüzeysel lazer uygulamaları daha çok estetik amaçlı girişimler olup kılcal varislerin tedavisinde kullanılmaktadır."
(BK-HO-Y)

11.01.2013 13:13:46 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT