1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VANLILARIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE İLE İLGİLİ BEKLENTİLERİ

VANLILARIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE İLE İLGİLİ BEKLENTİLERİ

VANLILARIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE İLE İLGİLİ BEKLENTİLERİ
A+A-

Van’ın 13 il ile birlikte büyükşehir belediyesi statüsüne alınmasının ardından ilgili hazırlıklar aralıksız sürerken, vatandaşlar ise ilin gelişimi açısından yapılması gerekenlerle ilgili beklentilerini dile getirdiler.


Van’ın gelişmesi için çok ciddi çalışmaların yapılması, kamu kurum ve kuruluşların şehir dışına çıkartılmasını isteyen vatandaşlar, hükümet binasının yıktırılarak şehir meydanına dönüştürülmesini istediler. Kentte insanların oturup dinlenebilecekleri bir parkın bile olmayışından yakınan vatandaşlar, tüm bu konulara hassasiyetle eğilmesinin il adına önemli olduğunu kaydettiler. 


Hükümet konağı burada olduğu sürece Van’ın gelişmesinin mümkün olmayacağını ifade eden Taner Yıldız isimli vatandaş, büyükşehir belediyesi olan ilin ilk etapta bunları yapması gerektiğini söyledi. Kentin bir şehir meydanından bile yoksun olduğunu anlatan Yıldız, “Aynı örnek Şanlıurfa’da yapıldı. Hükümet binasını yıkarak büyük bir şehir meydanı oluşturdular. Biz artık kamu kurum ve kuruluşların şehir dışına çıkmasını ve ilimizin en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi’nin erken saatlerde ölü cadde haline gelmesini istemiyoruz. Yetkililerin çalışma yaparken bu hassasiyetlere dikkat etmelerini istiyoruz” dedi.


Mini büfe işleten Ahmet İmamoğlu, da kamu kurum ve kuruluşlardan dolayı bankalar ve kuyumcuların bu caddeden gitmediklerini ifade ederek, çok kapsamlı çalışmaların yapılması beklentisi içerisinde olduklarını kaydetti. İmamaoğlu, “Devlet kurumları, askeri mekanlar, kuyumcular, bankalar gibi birimler artık şehir dışına çıkmalı. Yoksa il gelişmeyeceği gibi, Büyükşehir olmamızın da bir anlam kazanmayacağını söylüyorum” ifadelerini kullandı.


Güleryüz İletişim sahibi Kadir Güleryüz ise ilin büyükşehir belediyesi olması birlikte nelerin yapılması gerektiği konusunda bir şey söylemenin anlamının olmayacağını vurgulayarak, beklentilerinin çok yüksek olduğunu kaydetti.


Serhat Akışlı ve Erhan Rua ise, Van ilinin bir çok sıkıntısının olduğunu bunları saymakla bitiremeyeceklerini dile getirdiler. Üst geçitlerin olmayışı başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşların deprem sonrası bile kendi yerlerinde ısrar etmelerine anlam veremediklerini anlatan Akışlı ve Rua, “Gerek şehir meydanı, gerek parklar, gerekse de diğer alanlardaki sıkıntılarla ilgili titiz çalışmaların yapılması gerekir. Bugün bunları yapmadığınız vakit bunun sıkıntılarını çok çekersiniz. İl olarak sadece bir caddeye sıkışıp kaldığımız için kurumların dışarı çıkmamasından dolayı trafik başta olmak üzere ikili park sıkıntıları had safhada. Tüm bunların en önemli çözümü kurumlarımızın şehir dışına çıkmalarıdır. 2014 yılına büyükşehir olarak gireceğimiz seçimlerde sıkıntıları geride bırakmış, güven veren bir il olarak girmek istiyoruz. Bu konudaki beklentimiz budur” şeklinde konuştular.

A+A-

HABERE YORUM KAT