1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vanlılara aşı uyarısı

Vanlılara aşı uyarısı

Vanlılara aşı uyarısı
A+A-

Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, yaz aylarında büyükbaş hayvanlarda görülen çiçek hastalığı için aşıların yapılması konusunda uyarılarda bulunarak, aşılatmayan yetiştiricilere 7 bin 731 TL para cezası ile uygulanacağını söyledi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, çiftçilere çiçek aşısı konusunda uyarılarda bulundu.

Yaz aylarında büyükbaş hayvanlarda 'nodüler ekzantemi' adı verilen salgın hastalık için aşı yapılması gerektiğini ifade eden Altuner, “Yaz aylarında büyükbaşlarda vektörel bulaşma ile seyreden ve büyükbaş hayvanların ölümüne sebebiyet veren Sığırların Nodüler Ekzantemi Hastalığı ile ilgili olarak 2015/04 Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi kapsamında, ilimiz merkez ve ilçelerinde büyükbaş hayvanlar için Sığırların Nodüler Ekzantemine (LSD) karşı aşı uygulaması başlamıştır. Yetiştiricilerimizin görevli sağlık personellerimize gerekli kolaylıkları göstermeleri ve aşı yaptırmaları gerekiyor. Büyükbaş hayvanlarda görülen çiçek hastalığı (LSD) deride yumrular, yüksek ateş, yavru atma, hızlı kilo kaybı ve süt veriminde düşüş gibi belirtiler gösteren çok bulaşıcı bir hastalıktır. Ekonomik kayıpların engellemesi için büyükbaş hayvanların aşılatılması gerekmektedir. Aşılatmayan yetiştiricilerimize 7 bin 731 TL para cezası uygulanacaktır” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT