1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VANLILAR UNUTMAZ, TEŞEKKÜRLER YA MUHAMMED

VANLILAR UNUTMAZ, TEŞEKKÜRLER YA MUHAMMED

VANLILAR UNUTMAZ, TEŞEKKÜRLER YA MUHAMMED
A+A-

Öksüz Muhammed’in yüreğinde yeşeren kardeşlik filizinin bir dalı Akdamar’, diğer dalı Zigana’da kök saldı. Vanlı kardeşleri için topladığı 61 lirayla, Karadeniz’de yaktığı dayanışma meşalesiyle, Xaçort’un, Şabaniye’nin karanlıklarını aydınlattı.

 

13 yaşındaki Muhammed’in ulvi davranışını unutmayan AKP’li ve BDP’li Van il encümenleri, binlerce km uzaklıkta bulunan Karadeniz iline giderek, hem Trabzon il encümenler meclisi toplantısına katıldılar, hem de Muhammed’e Vanlı çocukların sevgilerini ulaştırdılar.

 

Naif YAŞAR

 

Aramızda öyle çocuklar var ki, küçücük yüreklerinde yaşattıkları büyük duygularla, toplumsal uzlaşı alanında devrimler yaratıyorlar.

 

Öyle çocuklar ki, büyüklerin başaramadığı işleri, yüreklerinin derinliklerindeki hazinelerle başarıyorlar.

 

Onların dili, dini, rengi aynı hamurla yoğrulmuş,

Onlar, sevgilerini, sevinçlerini, paylaşımlarını, tüm kirliliklerden uzak sergilerler.

 

Onların, Karadenizli, Doğulu, Batılı, Güneyli olma gibi bir kaygıları yok.

 

Yoksul da olsalar, esmer ya da beyaz da olsalar, fakir, zengin olduklarına bakmadan aynı türküyü söylerler.

 

Muhammed’te aramızda olan, ama bir türlü göremediğimiz milyonlarca çocuktan sadece biri.

 

Muhammed, deprem enkazları arasında kalan çocuklarımızın çığlıkları arş ı Ala’ya yükseldiği zaman çıktı karşımıza.

 

Küçük bir jestle, yarattığı büyük değerlerle, insanlık adına diz çöktürdü biz büyüklere…

 

Muhammed’in yarattığı bu kutsiyet, Karadeniz’i, Van’a, Van’ı Karadeniz’e yakınlaştırdı.

 

BİSİKLETİN PEDALİNİ DEĞİL KARDEŞLİĞİN PEDALİNİ ÇEVİRDİ

 

Adı:           Muhammed

Soyadı:     Demirci

Yaş      :    13

Rütbesi:   Çocuk

 

 

Trabzon'da Yetiştirme Yurdu'nda kalıyordu…

Anasız, babasız büyüyen bir çocuktu.

Hayalinde bir bisiklet almak vardı…

Hayırseverlerden aldığı harçlıkları toplayıp hayallerine kavuşacaktı.

Ne zaman ki, takvim yaprakları 23 Ekim 2011 tarihini gösterdi. Kendisinden çok uzak bir coğrafyada başka çocukların hayalleri enkaz altında kaldı.


Tam da amacına ulaşıp bisiklet alacağı günlerde, Van’da büyük bir deprem yaşandı ve binlerce çocuğun, bisikletleri, oyuncakları, okul defterleri enkaz altında kaldı.

 

Enkazın derinliklerinde yükselen çığlıklar taaa Karadeniz’e ulaştığında Muhammed, bisiklet alma sevdasında vazgeçti ve Kürt kardeşlerine, bir oyuncak, bir defter, bir top alabilmek için, topladığı 61 lirayı Vanlı kardeşlerine göndermeye karar verdi.

 

Muhammed, biliyordu ki, başka çocuklar ağlarken, başka çocuklar üşürken, başka çocuklar çadırlarda yanarken, bisiklete binmek onu mutlu etmeyecekti.

 

Ve topladığı 61 lirayı, Trabzon Valiliğinde kayıt altına aldıktan sonra Van’a gönderilmek üzere İl Valilik makamına teslim etti.

 

MUHAMMED’İN YÜREĞİ AKP VE BDP’Lİ ENCÜMENLERİ YOLLARA DÜŞÜRDÜ

 

Depremin vurduğu coğrafyada, yürekleri burkulan yaşıtlarına harçlıklarını  gönderen  Muhammed’i unutmayan AKP ve BDP’li encümenler, Vanlı çocuklar adına Muhammed’e teşekkür etmek için yollara koyuldular.

 

Van'dan Trabzon'a giden AKP ve BDP'li İl Genel Meclisi üyeleri Muhammed’e tablet bilgisayar hediye etti. Barış sürecine rastlayan bu buluşma Trabzon İl Genel Meclisi’nde de hoşgörü rüzgârları estirdi.

 

AKP Van İl Genel Meclisi üyesi ve Grup Başkan Vekili Kemal Beydoğan ile BDP Van İl Genel Meclisi üyesi Ali Kalçık, bisiklet alabilmek için biriktirdiği parayı Van'da yaşanan depremin ardından depremzedelere gönderen Muhammet Demirci'yi ziyaret için Trabzon'a giderek, Trabzon İl Genel Meclisi'nin olağan toplantısına katıldı. 
 

Toplantıda konuşma yapan Trabzon İl Genel Meclisi Başkanı Haydar Revi, Van depreminin herkes için acılarla dolu olduğunu belirterek, ''Acı tecrübelerin yaşandığı bir depremdi. Herkesin katkısı oldu ama hiçbirimizin aklına gelmeyen davranışı Muhammet gösterdi. Bisiklet alacağı parayı Van'a gönderdi ve bu da bizim dikkatimizden kaçmadı. Uzun zamandan beri bu organizasyonu yapma düşüncesindeydik ancak bugüne nasip oldu. Van'dan çok kıymetli iki meclis üyemiz aramızda. Onlar toplantıları bırakıp buraya geldiler, kendilerine teşekkür ediyorum'' dedi. 
 

Revi'nin konuşmasının ardından Bağımsız Trabzon İl Genel Meclisi üyesi Azmi Köroğlu, bu gündemden haberlerinin olmadığını söyleyerek, toplantı salonunu terk etti. 
 

Daha sonra söz alan AK Parti Van İl Genel Meclisi Üyesi ve Grup Başkan Vekili Kemal Beydoğan, deprem sonrasında ilk yardıma koşanlar arasında Trabzon halkının yer aldığını, özellikle Muhammet Demirci'nin yaptığı fedakârlığı Van halkının unutamayacağını söyledi.

 

Trabzon'da gördükleri dostluk ve diyaloglar için meclis üyelerine teşekkürlerini ileten Beydoğan, şöyle devam etti:

 

''Bütün Trabzon halkına ve yüreği büyük olan Muhammet'e çok büyük teşekkürler ve saygılar getirdik. Muhammet'i hep kalbimizde yaşatacağız, o küçük yüreğiyle büyük şeyler yaptı. Bize kardeşlik dersi verdi. Deprem esnasında ilk yardıma koşanlar Trabzonlu hemşehrilerimiz ve kardeşlerimizdi. Depremde gösterdikleri büyük katkılarından dolayı bütün Trabzon halkına teşekkür ediyoruz. Yarın büyük olasılıkla Van'ı ziyaret edecek olan Trabzonlu Çevre ve Şehircilik Bakanımıza da burada yaşadıklarımızı arz edeceğiz. Kendilerine şükran borcumuz var. İmar planımızın hazırlanmasında büyük emekleri var.'' 


 

KALÇIK''İKİ İLİN KARDEŞ OLMASINI ÖNERİYORUZ''
 

BDP Van İl Genel Meclisi Üyesi Ali Kalçık da yaşanan deprem felaketi sonrasında Muhammet'in dünyaya örnek olabilecek bir davranış sergilediğini vurgulayarak, ''Bu felaketlerin en büyüğü, çaresizliklerin ve çözümsüzlüklerin olduğu bir dönemdi. Uzun süre bu felaketi yaşarken Muhammet dostumuz yaptıklarıyla dünyaya örnek olacak şekilde acılarımızı paylaştı ve Türkiye'ye bir mesaj verdi. Bunun manası çok büyük ve onu hep bir Vanlı olarak kabul edeceğiz. İnşallah o da Trabzonlu olduğu kadar Vanlı olduğunu kabul eder'' diye konuştu. 
 

Barışın yoğun olarak gündemde bulunduğu bir dönemde Trabzon'da bulunmaktan mutluluk duyduklarını dile getiren Kalçık, iki ilin kardeş şehir olması önerisinde bulunarak, ''Günümüzde barışın yoğun olarak oluştuğu bir dönemde bizim burada olmamız ve bu barış duygularıyla tüm Türkiye halklarına kardeşlik noktasında mesajlarımızı ileterek örnek olmasını diliyorum. Trabzon ve Van İl Genel meclislerinin önümüzdeki dönemde bir karar alarak iki ilin kardeş olmasını öneriyoruz. Dileriz bu sözlü önerimiz de karara bağlanır. Biz bu kardeşliğimizi bütün Türkiye kardeşliğimizle noktalamış oluruz'' ifadelerini kullandı. 
 

Bisiklet alabilmek için biriktiği 61 lirayı Van'a gönderen Muhammet Demirci ise ''Kendilerine geldikleri için teşekkür ediyorum. Ben onu insanlık için yaptım. Aynısı olsa onlar da bize yardım edeceklerdi'' dedi. 
 

Konuşmaların ardından Beydoğan ile Kalçık, 13 yaşındaki Muhammet'e gösterdiği duyarlılıktan dolayı tablet bilgisayar hediye etti.

A+A-

HABERE YORUM KAT