1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Vanlılar Dikkat! Van'daki Saatler Zehirli Mi?

Vanlılar Dikkat! Van'daki Saatler Zehirli Mi?

Vanlılar Dikkat! Van'daki Saatler Zehirli Mi?
A+A-

Türkiye’ye yurtdışından getirilen ve zehirli olduğu için insan sağlığına zarar veren saatler Van’da da tedirginliğe neden oldu.

Van’da yaklaşık 57 yıllık saat ustası olan Salih İnsel isimli esnaf, kaçak getirtilen saatlerin yasaklanması gerektiğini belirterek, “Özellikle ucuz satılan saatlerin yasaklanması lazım. Vatandaş getiriyor, ‘kolum kaşındı, alerji yaptı’ diye kordonunu değiştirip yenisini takıyor. Onun için en uygun tedbir, ucuz saatlerin yasaklaması lazım” dedi.

Adnan Saatçıoğlu isimli esnaf ise, vatandaşların saat alırken garanti belgesine dikkat etmeleri gerektiğini ifade etti. Saatçıoğlu, “Van’da 30 yıla yakın saat ve gözlük üzerinde çalışmaktayım. Bu 30 yıl içerisinde sattığımız saatlerimiz İsviçre saatleriydi. Bu son zamanlarda ülkemize artık kaçak olarak gelen Uzakdoğu mallarındaki sağlığa sakıncalı olan saatler piyasada satılmaktadır. Gerçekten bu saatler insanın sağlığına zararlı olduğu gibi kollarda alerji yapıyor. Sağlıksız, kalitesiz bir şekilde üretim yapılıyor. Bu da büyük bir sağlık sorununa neden oluyor. Bu tür Uzakdoğu mallarından kaçınmalıdır. Tabi Uzakdoğu deyince bunların içinde kaliteli markalar da üretiliyor, kaliteli saatler de üretiliyor. Fakat özellikle Türk insanında bir özellik var, en ucuzunu getiriyorlar. Halkımızın sağlığına zarar verir mi, vermez mi? Bunun bilincinde olmadan piyasaya satıyorlar. Aslında bu tür saatlerden ve ürünlerden uzak durmalıyız. Yani TSE markalı olan, gümrükten sağlık raporu alarak ithal edilen markalara bir şey söylemiyorum, ama kaçak yollardan gelen saatlerden veya değişik ürünlerden hakikatten sağlık sorunları yaşıyoruz. Hükümetimizin bu konularda daha duyarlı olabilmesi için halkımızı bilinçlendirmek lazım. Son zamanlarda biliyorsunuz zehirli ayakkabılar, zehirli saatler diye bir şeyler konuşuluyor. Tabi bunların gerçek payları vardır, yok değil. Ama şunu söyleyeyim, insanlar saat takıyorlar alerji yapıyor, insanlar ayakkabı giyiyorlar ayakları yara bere içinde kalıyor. Vatandaş alırken mutlaka garanti belgesi almak zorundadır. Satıcı vermese dahi, onu mutlaka istemek ve almak zorundadır. Garanti belgesi elinde olduktan sonra her türlü hukuki yollara başvurabilir, haklarını arayabiliyorlar. Ama piyasada, işportadan satılan bu tür uyduruk, kaçak, kalitesiz markalardan uzak durmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

ZEHİRLİ SAAT TEDİRGİNLİĞİ

ZEHİRLİ SAAT TEDİRGİNLİĞİ

ZEHİRLİ SAAT TEDİRGİNLİĞİ

ZEHİRLİ SAAT TEDİRGİNLİĞİ

ZEHİRLİ SAAT TEDİRGİNLİĞİ

A+A-

HABERE YORUM KAT