1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Vanlılar Abalı Kayak Merkezine Akın Etti

Vanlılar Abalı Kayak Merkezine Akın Etti

Vanlılar Abalı Kayak Merkezine Akın Etti
A+A-

Van'ın Gevaş ilçesine bağlı Abalı köyünde bulunan Abalı Kayak Merkezi, hafta sonları kayak severlerin akınına uğruyor. Pazar günü tatilini, eşi ve çocuklarıyla birlikte kayak merkezinde geçiren Van Va

Van'ın Gevaş ilçesine bağlı Abalı köyünde bulunan Abalı Kayak Merkezi, hafta sonları kayak severlerin akınına uğruyor. Pazar günü tatilini, eşi ve çocuklarıyla birlikte kayak merkezinde geçiren Van Valisi Münir Karaloğlu, bol bol kayak yaparak vatandaşlarla birlikte güzel havanın tadını çıkardı.
Türkiye'nin önemli kayak merkezleri arasında aday gösterilen Abalı Kayak Merkezi'nde, kar kalınlığı 1 metreyi geçti. Artos Dağı eteklerinde bulunan ve Van Gölü'ne bakan kayak tesisi, karın yağmasıyla birlikte kayak severlerin akınına uğruyor. Özellikle hafta sonları yoğunluk yaşanan kayak merkezinde, güneşli havayı fırsat bilen Vanlılar akın etti.
Kayak Merkezine eşi Sevim Karaloğlu ve çocuklarıyla birlikte gelen Van Valisi Münir Karaloğlu, burada Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aslan Sinir tarafından karşılandı. Kayak malzemelerini alan Karaloğlu, ilk olarak telesiyejle 2800 rakımlı tesise çıktı. Telesiyejle zirveye çıkan vatandaşlar, kayak tesisini Van'a kazandırdığı için Vali Karaloğlu'na teşekkür etti. Karaloğlu da, tesisin Vanlılara hayırlı olması temennisinde bulundu.

"KAYAK MERKEZİNE 6 MİLYON TL HARCAMA YAPILDI"
Zirveden inen Karaloğlu, kayak takımlarını alarak kayak antrenörü Mehdi Tekçe ile birlikte kayak yaptı. Yaklaşık 6 milyon TL yatırımla yapılan Abalı Kayak Merkezi'nin, Türkiye'nin önemli kayak merkezleri arasında olduğunu belirten Karaloğlu, kayak severleri Van'a kayak yapmaya davet etti. Karaloğlu, "İnsanımız, Artos Dağı'nın tepesinden Van Gölü'nün turkuaz mavisini izleyerek kayma şansı buluyor. Van, önemli kayak merkezleri arasında yer alacak. Van'da nereye giderseniz gidin kayak yapabilirsiniz. Öyle umuyoruz ki; Van, gelecekte dünyanın uluslararası kayak yarışmalarının yapıldığı bir yer olacak" dedi.

KAYAK MERKEZİNDE RENKLİ GÖRÜNTÜLER
Özellikle hafta sonları kayak severlerin akınına uğrayan tesislere, şehir merkezinde yaşayan vatandaşlar ile kenti ziyarete gelen konuklar büyük ilgi gösteriyor. Kar kalınlığının 1 metreyi geçtiği pistte kayak yapmanın keyfini yaşayan vatandaşlar, karla kaplı zeminde kıyafetleri ve kayak takımları ile renkli görüntüler oluştururken, kayak yapmayı yeni öğrenen vatandaşlar da düşe kalka kaymanın heyecanını yaşıyor. Van Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Doğar da, hafta sonu kayak yapanlar arasındaydı. Kayak yapmak isteyen vatandaşlar, buradaki tesislerde kiraladıkları malzemelerle telesky yardımıyla pist başına giderek kayak yaptı. Anne ve babalar kayak yaparken çocuklar da plastik kızakla kaymaya çalıştı.

KAYAK MERKEZİNDE 112 ACİL SERVİS VE ARAMA KURTARMA EKİPLERİ HAZIR BEKLİYOR
Van merkeze 35 kilometre uzaklıkta bulunan Abalı Kayak Merkezi'ne ulaşımda vatandaşlar sorun yaşamazken, merkeze giden yollar ise sürekli olarak Karayolları ve İl Özel İdaresi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri tarafından temizleniliyor.
Bu arada, hafta sonları 112 Acil Servis ekipleri ambulans ve sağlık ekipleri ile birlikte Acil Afet Durum Müdürlüğü'ne bağlı arama kurtarma ekipleri hazır bekliyor.
(Yİ-MSA-Y)

04.02.2013 15:27:54 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT