1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vanlı Turizmciler Tanıtım Turunda

Vanlı Turizmciler Tanıtım Turunda

Vanlı Turizmciler Tanıtım Turunda
A+A-

Vanlı turizmci ve tekstilciler, Kapıköy Sınır Kapısının açılması ile birlikte İran’da tanıtım turuna çıktılar.


Önceki hafta Van TSO’da bir araya gelen Vanlı turizm ve tekstil firmalarının temsilcileri, İran’da ortak çalışma kararı aldılar. 5 kişiden oluşan çalışma heyeti, İran’ın Hoy, Urumiye ve Tebriz kentlerinde oda temsilcileri, turizm acenteleri ve kamu yetkilileri ile görüşme yaptı. Van TSO’nun destekleri ile yapılan çalışma programında Urumiye Ticaret Odası’nı ziyaret eden Van heyeti, burada Oda Başkan Yardımcısı Ali Dilmaghani, Yönetim Kurulu Üyesi Samed Pursultani ve Gharem Kerimi ile görüştü. Van heyeti, Kapıköy Sınır Kapısı’nın tekrar açıldığını belirterek, iki kent arasında ilişkilerin geliştirilmesi yönünde kararlar alındı. Özellikle Urumiye - Van arası uçak seferlerinin yakın zamanda başlaması için İran hükümetinin çalışma yaptığı belirtildi. Türkiye’de seçimlerden sonra hayatın normalleşmesi durumunda İran’dan turist akışının yeniden başlayacağı ifade edilerek; “İran Ticaret ve Sanayi Odaları personellerine Van otellerinde yüzde 20 indirim uygulanması, turizm firmaları ve otellerin bir araya gelerek ortak platform oluşturması, ortaklıkla festival, fuar ve organizasyonlar düzenlenmesi , Van’da da İran’ın tanıtımının yapılması için ortak çalışma gerçekleştirilmesi, özellikle sağlık turizmi açısından çalışma yapılması, Van ve Urumiye ticaret ve sanayi odalarının daha fazla işbirliği yapılması konusunda görüşmeler yapılması kararı alındı..
Van heyeti Urumiye’de seyahat acentelerine yönelik çalışma da gerçekleştirdi. Urumiye’de şehir içinde Van ile ilgili afişler asılırken; ev ve iş yerlerine broşürler dağıtıldı.

Vanlı turizm ve tekstilcilerden oluşan Van heyeti, Tebriz’de ticaret ve sanayi odasını ziyaret etti. Van TSO’nun girişimleri ile yapılan görüşmelerde Tebrizli Seyahat Acenteleri ile de toplantı yapıldı. İran - Türk İş Konseyi Başkanı Rıza Kamil Barzani ile yapılan görüşmede özellikle sınır kapılarının geçişlerde kolaylık sağlanması konusunda yetkililere bilgi verilmesi kararı alındı.

Tebriz’de şehir çalışması yapan Vanlı turizm ve tekstil firmaları, sokaklara afiş astı, araçlara tanıtım broşürü bıraktı. Türkiye’nin Tebriz Konsolosluğu’nu da ziyaret eden Van heyeti, Konsolos Güven Begeç’ten Van’ın tanıtımı konusunda destek istediler.

Heyette yer alan Van TSO Meclis Başkan Yardımcısı Erdal Çakar, Kapıköy’ün yeniden açılması ile birlikte Vanlı turizm ve tekstilciler olarak İran’da çalışma yaptıklarını belirterek, “Van TSO’nun öncülüğünde gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde çok olumlu izlenimlerle döndük. Oldukça önemli görüşmeler yaptık. Van TSO’nun Urumiye ve Tebriz’de oldukça etkili bir saygınlığı olduğunu bizzat gördük. Çünkü tüm görüşmelerimiz odamızın destekleri ile gerçekleşti. Ayrıca Urumiye ve Tebriz’de bizzat seyahat acenteleri ile görüşerek Van’ın İranlılar için önemli bir potansiyel olduğunu anlatma fırsatı bulduk” ifadesini kullandı.

TÜRSAB BYK Genel Sekreteri Taner Baskın da, ikili görüşmelerin mutlak suretle sürdürülmesi gerektiğini belirterek, “Van TSO’nun Urumiye ve Tebriz’de önemli bir kurum olarak kabul gördüğünü, tüm görüşmelerimizde önemli bir referans olarak destek gördük” ifadelerini kullandı.

İran’da Van’ı tanıtım turuna çıkan Van TSO Meclis Başkan Yardımcısı Erdal Çakar, TÜRSAB BYK Genel Sekreteri Taner Baskın ve otel temsilcileri, yaptıkları tanıtım çalışmasının Van adına bir kazanım olduğunu, kentte huzur ve güvenin tesisi ile birlikte İranlıların yoğun bir şekilde Van’ı tercih edeceklerini ifade ettiler.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT