1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vanlı Öğrencilerin ABD Gezisi

Vanlı Öğrencilerin ABD Gezisi

Vanlı Öğrencilerin ABD Gezisi
A+A-

Van Doğa Koleji öğrencileri, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (NASA) başta olmak üzere ABD\'de birçok yeri ziyaret ederek yarıyıl tatilini dolu dolu geçirdi.


Doğa Kolejleri, 322 öğrenci ve 30 öğretmen olmak üzere toplam 352 kişi ile ABD’ye eğitim gezisi düzenledi. Gezide yer alan Vanlı öğrenciler de ilk defa gittikleri ABD’den mutlu bir şekilde döndüler. Gezi ile ilgili bir değerlendirme yapan Van Doğa Koleji Kurucu Genel Müdürü Ahmet Ersin Tanrıtanır, artık tüm dünyanın klasik eğitim kalıplarının yıkılması gerektiğini bildiğini kaydetti. Eğitimde önceliğin her yaşta öğrencinin mutlu olması olduğunu ifade eden Tanrıtanır, “Doğa Koleji'nin felsefesinin temelinde ‘Mutlu Çocuk Öğrenir’ ilkesi var. Çocukları dört duvara hapsederek bilgi yüklemektense onları özgür bırakarak öğrendikleri bilgiyi nasıl kullanacaklarını göstermeliyiz. Ezberci ve kalıplaşmış eğitim anlayışı değişmelidir. Kimi çocuk duyarak, kiminin görerek kiminin de dokunarak öğrenmesi nedeniyle eğitim materyallerinin zengin tutulması gerekir. Bu nedenle Van Doğa Koleji olarak Amerika Birleşik Devletlerine bilimsel ve kültürel amaçlı bir gezi düzenledik. Bundan sonra da yurtdışı eğitim gezilerimiz devam edecektir” dedi.


“TÜRKİYE’DE BU SAYIDA ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENİN BİRLİKTE NASA’YA GİTTİĞİ İLK GEZİ”
Van Doğa Koleji Kurucu Genel Müdürü Ahmet Ersin Tanrıtanır, “Doğa Kolejleri olarak 322 öğrencimiz, 30 öğretmenimiz; toplam 352 kişi ile bir eğitim gezisi gerçekleştirdik. Türkiye’de bu sayıda öğrenci ve öğretmenin birlikte NASA’ya gittiği ilk gezi olma özelliğini oluşturuyor. Biz de Van Doğa Koleji olarak açılışımızın ilk senesinde böyle bir organizasyona öğrencilerimizi de dâhil etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Yarıyıl tatilinde, 11 günlük bir eğitim ve gezi programı için öğrencilerimizi ABD'ye gönderdik. Geziye katılan öğrencilerimiz özellikle NASA’da kullanılan araçların yer aldığı, yerçekimsiz ortamın olduğu mekânlarda gözlemler yaparak astronotların ve yetkililerin verdikleri seminerlere katıldılar. Gezi süresince öğrencilerimiz ilk casus uçağı, Hiroşima'ya atom bombasını bırakan uçağı ve uzaya ilk giden mekikleri görüp inceleme fırsatı bularak, bu vesile ile uzay bilimlerine olan ilgilerini artırdılar ve yakın tarihimizle ilgili daha önce okuduklarını bizzat yerinde görerek öğrendiklerini pekiştirdiler. Bu gezide öğrencilerimiz ayrıca Columbia ve Princeton Üniversitesi’nde derslere girerek katılım sertifikalarını aldılar. Bunun yanında yoğun geçen eğitim programlarının yanında Washington, Philadelphia, New York, Baltimore gibi birçok önemli mekânları da gezip farklı kültürlerle tanışma fırsatı buldular. Öğrencilerimiz; Capitol binası, Beyaz Saray, Central Park, Tımes Square, Empire State Building, Özgürlük Heykeli, Birleşmiş Milletler binası gibi yerleri de gezdiler. Böyle geziler, öğrencilerin gelişimleri açısından ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu bilinçle bundan sonra düzenlenecek araştırma ve gezi organizasyonlarında da öğrencilerin yanında olup, böyle ilkleri gerçekleştirme sözü veriyoruz” diye konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT