1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VANLI ÖĞRENCİLERDEN SURİYE'YE YARDIM ELİ
VANLI ÖĞRENCİLERDEN SURİYEYE YARDIM ELİ

VANLI ÖĞRENCİLERDEN SURİYE'YE YARDIM ELİ

‘Suriye için bir ekmek, bir battaniye’ kampanyasına destek veren ve harçlıklarını Suriye’ye göndermek için Kimse Yok Mu Derneği’ne teslim eden...

A+A-


Türkiye genelinde bütün yardım derneklerinin aynı isim altında başlattıkları 'Suriye için bir ekmek, bir battaniye’ kampanyasına Van’dan da anlamlı bir destek geldi. Van’da eğitim veren Özel Nevbahar İlköğretim Okulu ve Fem Dershaneleri başta olmak üzere, ildeki birçok eğitim kurumu da kendi kurumları içinde de bu kampanyayı başlattı. Eğitim kurumları topladıkları yardımları Suriye’ye gönderilmesi için hem ayni hem de nakdi olarak yaptı. Şimdiye kadar yaklaşık 5 TIR’lık bir yardımın toplandığını aktaran Kimse Yok Mu Van Şube Müdürü Zekeriya Cerit, Vanlıların kampanyaya büyük destek verdiklerini söyledi. Özellikle öğrencilerin kampanyaya sahip çıktığını aktaran Cerit, “Eğitim kurumları öğrenci, öğretmen ve velileriyle ellerinden geldiğince yardımda bulunmaya çalıştılar. Sadece onlar değil, ildeki duyarlı hayırseverlerde bizi yalnız bırakmadı. Şuan itibariyle Suriye’ye gönderilmek üzere 5 TIR’a yakın temel gıda malzemesi aldık. Bunları en kısa zamanda göndereceğiz” diye konuştu.


Kampanya destek veren eğitim kurumlarından Fem Dershanesi Müdürü Sezai Buğaz ise, Vanlıların zor şartlarda kışı geçirmenin ne demek olduğunu bildiğini ifade etti. Van’ın depremden sonra şuna kadar geçen sürede kendini toparladığını belirten Buğaz, "Vanlılar şuan normal hayatlarını yaşamaya başladılar. Komşumuz Müslüman bir ülke olan Suriye'de kardeşlerimizin dramını televizyonlar aracılığıyla çok iyi görüyoruz. Bunlar sadece yansıtabilenler. Yansıtılamayan nice olaylar vardır. Bir ekmek bir battaniye sloganıyla Kimse Yok Mu Derneği de bize 10 gün önce geldi. Biz de öğrencilerimize bunu duyurduk. Yaklaşık 8 bin civarında nakdi yardım toplanmış oldu. Bunun devamı da gelecek. Öyle umut ediyoruz. Belki bizim için bir semboldü. imkanlarımız bu kadardı ama öğrencilerimiz elinden geldiğince katkı da bulunmaya çalıştı” ifadelerini kullandı.
Özel Nevbahar İlköğretim Okulu Mehmet Yıldız da kampanyaya öğrencilerin velileriyle büyük bir ilgi gösterdiğini ifade etti. Yıldız, öğrencilerin kendi cep harçlıklarını Suriye gönderilmesi için verdiklerini aktardı.


Fem Dershanesi öğrencilerinden Ayşenur Narinç ise yaşanan depremlerden dolayı dünyanın dört bir yanından Van’a yardımların geldiğini hatırlattı. Şimdi de Suriye’nin zor durumda olduğunu aktaran Narinç, “Orada büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Büyük bir insanlık suçu işleniyor. Bizde bunun için elimizden geldiğince destek vermeye çalıştık. Öğrenci arkadaşlarımızla beraber bir miktar para topladık. Bunu Kimse Yok Mu Derneği aracılığıyla Suriye'ye göndermek istiyoruz. İnşallah bütün insanlar ellerini vicdanlarına koyarak orada zor durumda olan Suriyelilere yardım ederler” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT