1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Vanlı öğrenciler cumhuriyet gezisine çıktı

Vanlı öğrenciler cumhuriyet gezisine çıktı

Vanlı öğrenciler cumhuriyet gezisine çıktı
A+A-

Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ortaokulda eğitim gören 40 öğrenciyi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Cumhuriyet Eğitim Gezileri’ kapsamında Ankara ve Çanakkale’ye gönderdi.


Cumhuriyet Eğitim Gezileri projesi kapsamında çeşitli ortaokullarda eğitim öğrenim gören 40 kişilik öğrenci grubu, öğretmenlerinin gözetiminde uğurlandı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünden hareket eden öğrenciler, program kapsamında Ankara'da Anıtkabir, Etnografya Müzesi, Namazgahtepe, 1 ve 2. meclis binası, Polatlı Duatepe’yi gezecek. Çanakkale’ye geçecek olan öğrenci kafilesi, burada da Kilitbahir Kalesi, Mecidiye Tabyaları, Seyit Onbaşı Anıtı, Ezineli Yahya Çavuş Anıtı ve Şehitliği, Sargı Yeri Şehitliği, Şahindere Şehitliği, Çanakkale Şehitler Abidesi, Kabatepe Müzesi, Anzak Koyu, Mehmetçiğe Saygı Anıtı, Kanlı Sırt, 57. Alay Şehitliği, Conkbayırı Siperleri, Nusret Mayın Gemisi, Çimenlik Kalesi ve Aynalı Çarşısı’nı gezildikten sonra Van’a dönecek.

Öğrencileri yolcu eden Van İl Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına, “Tarihte destanlar nadiren yazılır. Öğrencilerimiz destanının yazıldığı mekânlara Cumhuriyet Gezileri ile gidecekler. Çanakkale ve Milli Mücadele Destanı'nın yaşandığı yerleri görsel olarak bilen öğrencilerimiz, gittikleri yerleri görerek tarihimizdeki yerinin önemini kavrayarak Van’a döneceklerdir. Kendilerine hayırlı yolculuklar dilerim” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT