1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vanlı Esnafın 'Turizm' Atağı!

Vanlı Esnafın 'Turizm' Atağı!

Vanlı Esnafın 'Turizm' Atağı!
A+A-

Ekonomik sıkıntının had safhaya ulaştığı Van'da esnaflar da çıkış yolu arıyor. Şuan için en kestirme yol ise turizmden elde edilecek gelir olarak görülüyor.

Bu nedenle bazı esnaflar da turisti dükkanlarının bulunduğu sokağa çekmek için fikir üretiyor. Birçok işlek cadde ve sokağa rağmen daha arka planda kalan Nur Baba 2. Sokak esnafı, sokağa yerli - yabancı turistin ilgisini çekmek için kolları sıvadı.

Daha çok batıda görmeye alışık olduğumuz şemsiyeli süsleme ve yerlerin papatya çiçekleriyle kaplanması gibi bir çok yenilik yapan sokak esnafı, bu şekilde turistleri sokağa çekmeye çalışacak. Çalışmaların hala devam ettiği sokakta esnafın birlikteliği de dikkat çekiyor. Sokak, şimdiden ilgi toplamaya başladı.

Bir araya gelen esnaflar, dükkânlarının bulunduğu Nur Baba 2. Sokağı süsleyip bir turistlik alan yapmak için kolları sıvadı. Esnafların bu girişimlerine İpekyolu Belediyesi de destek verdi.

İpekyolu İlçesi Bahçivan Mahallesinde bulunan esnaflar bir araya gelerek, bulundukları Nur Baba 2. Sokağı süsledi. İpekyolu Belediyesi'nin de desteğini alan esnaflar bulundukları sokağı daha canlı ve estetik olması için çalışmalara başladı. Esnaflar eline aldıkları boya fırçalarıyla sokağı papatya resimleriyle süsledi. Daha sonra da sokakta bulunan binalar arasına boydan boya renkli şemsiyeler asıldı.

Nur Baba 2. Sokağın esnaflarından biri olan Cihan Sultanoğlu, amaçlarının sokağı daha cazip hale getirmek ve turistlik bir alan yapmak olduğunu söyledi. Esnaf arkadaşlarla bir araya gelerek böyle bir karar aldıklarını belirten Sultanoğlu, İpekyolu Belediyesinin verdiği araç gereç desteği için de teşekkür etti.

Sultanoğlu, süsleme çalışmalarının devam ettiğini, aynı zamanda sokağın trafiğe kapanması ve tamamen yayaların kullanımına açık olması için de gerekli müracaatı Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'ne (UKOME) yaptıklarını aktardı.

Yaptıkları sokak süsleme çalışmasının, Van'da ve bölgede bir ilk olduğuna dikkat çeken Sultanoğlu, yakın zamanda da bir açılış programı planladıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Prestij Gazetesi Foto: Burak Demir

A+A-

HABERE YORUM KAT