1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vanlı esnaf işsizlikten yakınıyor

Vanlı esnaf işsizlikten yakınıyor

Vanlı esnaf işsizlikten yakınıyor
A+A-

Van’da kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi otlu peynirin üretildiği ve tutulduğu dönemlerde yoğun bir taleple karşılaşan peynirci esnafı bu yıl istenilen satışı yapamadıklarını söylediler.

Van ve çevresinde üretilen ve içine katılan çeşitli otlarla meşhur olan otlu peynir her yıl artan fiyatı ile birlikte bu yıl istediği ilgiyi göremiyor.

Yaz aylarının gelişi ile birlikte taze olarak üretilen ve Van Peynirciler Çarşısı’ndan müşterilerin isteği üzerine kışın tüketilmek için tutulan peynir müşterilerini bekliyor. Guinness rekorlar kitabına adını yazdıran Van kahvaltısının vazgeçilmezi olan otlu peynir satıcıları iş yapamamaktan dertli. Her yıl bu dönemlerde çarşının dolduğunu ve her esnafın başını kaşıyacak zaman bulamadığını ifade eden satıcılar, bunun bir çok nedeninin olduğunu dile getirdiler.

Van Peynirciler Çarşısı’nda satıcılık yapan Apaydın Şarküteri sahibi Rüstem Apaydın, otlu peynirin fiyatının yükselmesinin bir çok nedeni bulunduğunu belirtti.

Köylü vatandaşın peyniri sakladığını o yüzden piyasada peynirin az olduğunu ifade eden Apaydın, “Artık köylü vatandaşlarımızda peynirin piyasasına bakarak peynir getirmektedir. Önceki yıllarda köylü vatandaşlarımızın ihtiyacı olduğu için hemen şehre peyniri getirip satardı. Ama şimdi artık köylülerimizin de maddi bir sıkıntısı kalmadı. Maddi olarak hepsinin durumu çok iyi. O yüzden de ürettikleri peynirin çoğunu saklıyorlar. Kendileri tutarak, kış aylarında getirip satıyorlar, bu da peynirin fiyatının yükselmesine neden oluyor. Her yıl bu zamanlarda taze peynirin üretildiği dönemlerde burada yoğun kalabalık yaşanırdı ama şimdilerde herkes sinek avlıyor. İkinci bir sıkıntı ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan çatışmalar ve havaların hala serin geçmesi tüm bunlar işlerimizi etkileyen faktörler” dedi.

Çarşı içerisindeki dükkanlarının önüne attıkları taburelerde oturarak müşteri bekleyen diğer esnaflar ise, ilk defa böyle bir dönem ile karşılaştıklarını ifade ederek, iş yapmaları gereken dönemde bile iş yapamamaktan yakındılar. Çarşı merkezinin şimdilerde dolması gerektiğini vurgulayan esnaflar, kış aylarında fiyatların daha da yükselebileceğini kaydettiler.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

1 Yorum