1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. VAN’IN ŞUBAT AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI

VAN’IN ŞUBAT AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI

VAN’IN ŞUBAT AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI
A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 Şubat ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı.


TÜFE bir önceki aya göre yüzde 0,43, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 7,89 oranında artış gösterdi. TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesine ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 0,38’lik bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 7,58 oranında artış meydana geldi. Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış ülke genelinde yüzde 2,29’luk oran ile ulaştırma grubunda olurken, düşüş gösteren tek grup ise yüzde 5,06 ile giyim ve ayakkabı oldu.
TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre, “Şubat ayının zam şampiyonu mandalina oldu. Madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde mandalina yüzde 22,51 ve salatalık yüzde 16,33 ile fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van ilinin de dâhil olduğu TRB2 Bölgesinde ise yine mandalina yüzde 34,21 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 12,32 oranlık artışla kuru fasulye takip etti. Domates ise yüzde 22,80’lik bir oranda değer kaybederek Şubat ayında TRB2 Bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 25,56 oranında değer kaybeden kabak en fazla ucuzlayan ürün oldu. Öte yandan Yurt İçi ÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 1,38’lik bir artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise bu artış yüzde 12,40 oldu. Sektörel bazda aylık olarak, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 1,29, imalat sanayi sektöründe yüzde 1,86 ve su sektöründe %1,66 oranında artış gerçekleşirken, elektrik ve gaz sektöründe yüzde 2,97’lik düşüş meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 2,17’lik oranla dayanıksız tüketim mallarında, en yüksek yıllık artış ise yüzde 15,98’lik oranla sermaye mallarında gerçekleşti” denildi.

A+A-

HABERE YORUM KAT