1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Van'ın sadece bu şekilde anılması Van'a haksızlıktır'

'Van'ın sadece bu şekilde anılması Van'a haksızlıktır'

'Van'ın sadece bu şekilde anılması Van'a haksızlıktır'
A+A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, bu yıl sanayide toplam yüzde 7 oranında bir büyüme beklediklerini belirterek, “Türkiye dünyada en fazla büyüyen ilk 5 ülke arasındadır” dedi.

Kente çeşitli temaslarda bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Van Fuar ve Kongre Merkezinde 20-29 Ekim tarihleri arasında Van Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde açık olacak Van Kitap Fuarını ziyaret etti. Ardından AK Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Bakan Özlü, burada partililere hitaben konuştu.

Doğu Anadolu’nun en büyük illerinden olan Van’ın sadece tarım ve hayvancılıkla anılmasının haksızlık olduğunu belirten Bakan Özlü, “Elbette tarım ve hayvancılık vazgeçilemez nitelikte stratejik sektörlerdir. Fakat biz tüm Doğu Anadolu illerinin ve Van’ın sanayi alanında da mesafe almasını öncü olmasını arzu ediyoruz. Türkiye kalkınacaksa 81 iliyle, 80 milyon vatandaşıyla ve tüm sektörleriyle birlikte kalkınacak. Büyüyeceksek hep beraber büyüyeceğiz. Ekonomik kalkınma yurdumuzun sadece bazı bölgeleriyle sınırlı kalırsa asla hedefe ulaşamayız. Hedefimize bütün Türkiye satında yapılacak yatırımlarla, gerçekleştirilecek üretimlerle varabiliriz” dedi.“Biz bölge ayrımı yapmadan elimizi taşın atına koyuyoruz”

Bölge ayrımı yapmadan ellerini taşın altına koyduklarını ifade eden Bakan Özlü, “Taşın altına sadece bizim elimiz olursa bu eksik kalır. Buradaki Vanlı iş adamlarımızın ve sanayicilerimizin de o taşın altına elini koyması bölgemizi ve ülkemizi hep birlikte ileriye taşımamız gerekmektedir. Sanayicilerimiz yatırım yaptıkça sanayimiz gelişecek, sanayimiz geliştikçe ekonomimiz canlanacak bu canlanma çok daha fazlasını beraberinde Van’a ve ülkemize getirecek” dedi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da esen rüzgarların yatırım, üretim, sanayi ve kalkınma rüzgarı olarak gördüklerini dile getiren Bakan Özlü, “Bu bölgelerin çok uzun zamandır terörle alındığının farkındalar. Bu yüzden sürekli yeni oyunlar, yeni tuzaklar kuruyorlar. İstedikleri kadar tuzaklar kursunlar biz bu oyunları da tuzakları da bozabilecek güçteyiz. Van’da hayata geçirdiğimiz projelerin sadece ekonomik projeler olarak görmeyin. Bir yanda ekonomik canlanmayı sağlarken diğer yandan terörün o kirli tekerine soktuğumuz birer çomaktır. Bizim 80 milyon olarak birliğimize, dirliğimize, kardeşliğimize çomak sokulmasına asla müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.

“Bilgiye ve teknolojiye daha fazla odaklanmak durumundayız”

Sanayide yüzde 7 oranında bir büyüme beklediklerine dikkat çeken Bakan Özlü, “Türkiye’nin istikrarlı bir büyüme ivmesi yakalamış olması toplumsal moralimiz açısından da son derece kıymetli olmuştur. Türkiye’nin de sanayimizin de morali son derece yüksektir. Büyüme performansımız geçen yıldan bu yana yaşanan birçok menfi gelişmeye rağmen üretim çarklarımızın durmadığını gösteriyor. Sanayi sektörümüz bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 6,7 oranında, ikinci çeyreğinde de yüzde 6,3 oranında büyüdü. Bunun anlamı ekonomide durgunluğun söz konusu olmadığıdır. Türk ekonomisi ve sanayisi mola vermeden yoluna devam ediyor. Bu senenin toplamında sanayide yüzde 6 ile yüzde 7 arasında bir büyüme bekliyoruz. Türkiye dünyada en fazla büyüyen ilk 5 ülke arasındadır. İlk 3’ten sonraki 4’üncü ülke ile aramızda çok da büyük bir fark yok. Sürdürülebilir yüksek büyüme ve sanayide atım için bilgiye ve teknolojiye daha fazla odaklanmak durumundayız. Bilgi ve teknoloji odaklı bir sanayi anlayışına doğru ilerlemek durumundayız. Bu anlayışın pekişmesi için araştırma geliştirme ve inovasyon merkezli bir üretim modelini benimsiyoruz” şeklinde konuştu.

Daha sonra Van İş Geliştirme Merkezine (İŞGEM) geçen Bakan Özlü, burada yeni inşa edilen 30 modern iş yerinde incelemede bulunarak, İŞGEM Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Gedik’ten bilgi aldı.

Ziyaret programına Bakan Özlü’nün yanı sıra Van Valisi Murat Zorluoğlu, AK Parti milletvekilleri Beşir Atalay ile Burhan Kayatürk, Başbakan Başdanışmanı Adnan İnanç, Edremit Kaymakamı Bilim Sanayi Ve Teknoloji Van İl Müdürü Nevzat Gün, Atıf Çiçekli, AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda ve bazı kurum ve kuruluş temsilcileri eşlik etti.(iha)

A+A-

HABERE YORUM KAT