1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VAN’IN NÜFUSUNUN YARISI ÇOCUK

VAN’IN NÜFUSUNUN YARISI ÇOCUK

VAN’IN NÜFUSUNUN YARISI ÇOCUK
A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van Bölge Müdür Vekili Mustafa Uslu, 1 milyon 52 bin civarında olan Van il nüfusunun yaklaşık 484 bininin çocuklar oluşturduğunu söyledi.


TÜİK, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çocuk nüfusuna (0-17 yaş) bazı veriler yayınladı. Türkiye’de çocuk nüfus oranı yüzde 30 iken bu oranın Van’da yüzde 46 düzeyinde olduğu belirtildi. 1 milyon 52 bin civarında olan Van il nüfusunun yaklaşık 484 bininin çocuklardan oluştuğu öğrenilirken, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde ise çocuk nüfusunun toplam nüfusa oranının yüzde 19 civarında olduğu kaydedildi.


Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan TÜİK Van Bölge Müdür Vekili Mustafa Uslu, ilerleyen yıllarda Türkiye için de benzer bir senaryonun söz konusu olduğunu belirterek, “Buna göre Türkiye’deki çocuk nüfus oranının 2023 yılında yüzde 25,7 ye, 2050 yılında ise yüzde 19,1’e düşmesi öngörülüyor. Son bir yılda çocuklara en çok konulan isimlerin erkeklerde Berat ve Yusuf, kızlarda ise Zeynep ve Elif olduğu tespit edildi. Ayrıca 2012 yılında bebek ölüm hızı ülkemiz genelinde binde 11,6 olurken ilimizde bu oran binde 9,4 düzeyine indi” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT