1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'ın Nüfusu 2.1 Oranında Arttı

Van'ın Nüfusu 2.1 Oranında Arttı

Vanın Nüfusu 2.1 Oranında Arttı
A+A-

Van İl Koordinasyon Kurulu 1’inci Dönem Toplantısı, Van Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında yapıldı.

 

"Van'ın nüfusu 2.1 oranında arttı"

 

Van Valisi Münir Karaloğlu, deprem sonrası başka illere gidenlerin birçoğunun geri döndüğünü belirterek, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun resmi olmayan rakamlarına göre, Van’ın il geneli nüfusunun, bir önceki yıla göre yüzde 2.1 oranında arttığını söyledi.

 

İl Özel İdaresi Meclis Salonu’nda yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Mehmet Özel, Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Doğar, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferit Dağdeviren,İl Planlama ve Koordinasyon Müdür Vekili Cüneyt Halidi, ilçe kaymakamları, ilçe ve belde belediye başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, kurum müdürleri katıldı. Yaklaşık 2 saat süren toplantı açılışında konuşan Vali Karaloğlu, 2011 yılında Van’ın iki büyük felaketi yaşadığını belirterek, “2012 yılı ilimiz için yeniden toparlanma ve ayağa kalkma yılı oldu dedi.

 

-“550 YATAK KAPASİTELİ İKİ YENİ HASTANE YAPILIYOR”


Devletin, hükümetin ve 74 milyon insanın, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarının Vanlı’nın yardımına koştuğunu anımsatan Karaloğlu, “2012 yılında Allah’a hamd olsun şehrimiz yeniden ayağa kalktı. Yaralarımız büyük oranda sarıldı. İşler bitti mi? Hayır. İşlerimiz bitmedi çalışmalarımız inşallah 2013 yılında devam edecek. Bu yıl kalan eksiklerimizi tamamlayarak yeni kurulan Van Büyükşehir Belediyesi’ne 2014 yılında işleri devredeceğiz” dedi. 2012 yılında önceliğin vatandaşın konut sorununu çözme ve eğitim meselesi olduğunu ifade eden Karaloğlu, 2013 yılında ise depremde yıkılan kamu binaları ve sağlık kuruluşlarının yapılacağını söyledi. Depremde yıkılan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ile Kalp Damar Cerrahisi’nin de içinde olacağı 550 yatak kapasiteli hastanenin inşaatına da başlandığını kaydeden Karaloğlu, “Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde yapılacak olan hastanenin ihalesi yapıldı. 92 milyon liraya mal olacak olan hastanenin temel kazı çalışmaları başladı ve 2014 yılında hizmete girecek” dedi.

 

-“BELDELER OLMAYACAK, KÖYLER MAHALLELERE DÖNÜŞECEK”


Çıkan yeni büyükşehir yasası ile Van’ın Büyükşehir olduğunu bildiren Karaloğlu, belde belediyelerinin de 2014 yılı yerel seçimlerine katılamayacağını kaydetti. Yeni yasa ile birlikte köylerin de mahallelere dönüştürüldüğünü kaydeden Karaloğlu, “13 ilçe belediyesi ve üzerinde de şemsiye bir büyükşehir belediyesi olmak üzere 14 belediye ile Van’da yerel hizmetler ağırlıklı olarak götürülmüş olacak. İl Özel İdaresi 2014 yerel seçimlerinden sonra olmayacak. İl Özel İdaresi de yine tasfiye olacak kurumlar arasında. Van Büyükşehir Belediyesi Başkale’nin de, Erciş’in de köylerinin de hem altyapısı hem de üstyapısı ile sorumlu olacak. Bu ciddi bir dönüşümdür. Buna hepimizin yardımcı olması lazım. Bu sistemi iyi kurmamız lazım. Bu sistemi kurarken iyi kurarsak, vatandaş olumsuz etkilenmez. Olumlu etkilenir, pozitif etkilenir”

 

-“YENİ YASADA İSTANBUL VE KOCAELİ’Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ”


Yeni Büyükşehir Yasası’ndaki değişiklik ve olumlu yönünü Kocaeli ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinden örnekler veren Karaloğlu, şunları kaydetti: “Bilindiği gibi  2004 yılında çıkan 5216 Sayılı Büyükşehir Yasası ile il sınırları ile mülki sınırlarla büyükşehrin sınırları ile örtüşmüştü. Yani ilin tamamı büyükşehir belediyesi olmuştu. O zaman ki, muhtarların paniğini hatırlıyorum. ‘Eyvah bundan sonra köy hizmetleri de kapatıldı, bundan sonra bize kim bakacak. Biz derdimizi kime anlatacağız’ Paniği vardı. O zaman özel idare hala devam ediyordu. Şimdi özel idarede yok, köy hizmetleri de yok. Sadece belediye var. Yeni kuracağımız büyükşehir belediyesinin ilçe düzeyindeki planlamalarını çok iyi yapmamız lazım. Hiç kimseyi bir endişeye mahal bırakmadan 2014 Mart’taki yapılacak yerel seçimlerinden sonra biz hizmetleri yeni kurulacak büyükşehire devrederken vatandaşımızda bir güven içerisinde hizmetini alabileceği kapısını oluşturmamız lazım. “Bu konuda bilindiği gibi Van’da bir tasfiye kurulu oluşturuldu. İlçe belediyeleri, kapanacak belde belediyeleri ile Van Belediyesiyle ve özel idare ile çalışmalar devam ediyor. Onun belli bir süreci var. İnşallah o süreci de sağlıklı bir şekilde tamamlar. 2014 Mart ayından sonra da yeni kurulacak belediye de devretmiş oluruz”

 

- DEPREMDE GÖREV YAPAN KURUM AMİRLERİ VE ÇALIŞANLARA ‘TEŞEKKÜR’


2011 yılında yaşanan iki büyük deprem sonrasında tüm kurumların amiri, memurunun özveriyle çalıştığını belirten Karaloğlu, emeği geçenlere teşekkür etti.  2012 yılının herkes için zor bir yıl olduğunu ifade eden Karaloğlu, “Ama şükürler olsun ki; şehrimizde, biz de ayaktayız. Depremde burada olmak Van’a depremzede Vanlıya hizmet edebilmek bunu ben her zaman bir şans olarak gördüm. Kurum amirlerimizde öyle görmüşlerdir eminim. Allah hepinizden razı olsun. Emekleriniz için tekrar teşekkür ediyorum” dedi. 

 

-“VAN MERKEZİN NÜFUSU YÜZDE 4.7 ORANINDA ARTTI”


Vali Karaloğlu, konuşmasının sonunda deprem sonrası başka illere gidenlerin birçoğunun geri döndüğünü ve nüfusun arttığını söyledi. TÜİK’in resmi olmayan rakamlarına göre Van’ın il geneli nüfusun bir önceki yıla göre yüzde 2.1 oranında arttığına işaret eden Karaloğlu, deprem sonrası kamuoyunda oluşan ‘Van bitti artık. Bundan sonra gidenler gelmez’ endişelerinin de yersiz olduğunu hatırlattı. Karaloğlu “2012 yılında Van’ın nüfusu yüzde 2.01 oranında artarak, 1 milyon 022 bin olan nüfus yeni göçlerle birlikte 1 milyon 044 bin kişiye çıktı. Yani Van’ın nüfusu azalmadı, yeni göçlerle birlikte arttı. 1 Ocak 2013 itibariyle Van’dan kayıt alarak gidenlerin sayısı 63 bin 861 kişi iken, kaydı ile birlikte gelenlerin sayısı 65 bin 880 kişi oldu. 2012yılında en büyük göçü ise yine Van merkezi aldı. 445 bin 915 olan Van’ın nüfusu yüzde 4.7 oranında artarak 467 bin 097 kişiye çıktı. Depremde Van Merkez ile birlikte etkilenen Erciş ilçesinin de nüfusu yüzde 3.6 oranında arttı. 2011 yılında 159 bin 450 kişi olan nüfus yeni göçlerle birlikte 165 bin 322’ye yükseldi. 2012 yılında en fazla göçü ise (-) eksi yüzde 5.9 oranında Başkale ilçesi verdi. Van hala göç alıyor. Onun için Vanlı bir yere gitmedi. Vanlı burada duruyor. Geçici olarak gidenlerde geri döndüler” diye konuştu. 

-”DEPREM SONRASI KENTİN YENİDEN AYAĞA KALKMASI MEMNUNİYET VERİCİ”
 
Vali Karaloğlu’nun konuşmasının ardından toplantıya katılan yatırımcı kurum amirleri 2012 yılı değerlendirmesi yaparak, 2013 yılı yatırım programını anlattı. Yatırımlarını anlatmak üzere kürsüye gelen Van Belediye Başkanı Abdurrahman Doğar, deprem sonrası kentin yeniden ayağa kalkmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Doğar, “Bu felaket başka bir şehirde olsaydı yeniden toparlanması belki de çok zor olacaktı. Deprem sonrası giden hemşerilerimiz yeniden Van’a geri döndü. Bu güzel bir gelişmeydi. Bununla beraber birçok kurum ve kuruluş gecesini, gündüzüne katarak ciddi fedakarlıklar sergileyerek kentin bugünkü bu haline kavuşmasında ciddi bir emek sarfettiğini düşünüyorum”

 

-“VAN BELEDİYESİ, 2013 YILINDA 10 PROJEYİ HAYATA GEÇİRECEK”“Yatırımcı kuruluşların başında Van Belediyesi geliyor. 2013 yılı için planladığımız ve proje aşamasında kesin kabulü görünmeyen plan ve projelerimiz var. 2010 ile 2013 yılına kadar toplam proje sayımız 36 adet. 2013 yılı için öngürmüş olduğumuz proje sayısı 10 adet. Toplam proje tutarımız 24 milyon 774 bin TL.  2012 yılı dönem sonuna kadar yapılan nakdi harcama miktarı 22 milyon 837 bin TL.  Nakdi gerçekleşme oranı yüzde 92, fiziki gerçekleşme oranı yüzde 89, biten proje sayımız 7 adet. Devam den proje sayımız 8, başlanılmayan proje sayımız 21 adet. Bu projelere ise bu yıl başlanacak”  dedi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Van Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü Van’ın imar planının son aşamaya geldiğini kaydeden Doğar, çalışmada sona gelindiğini ve Ocak ayı sonunda askıya çıkarılacağını söyledi. 

 

-“YYÜ’NÜN 2013 YILI PROJE SAYISI 10 ADET”Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya ise 2013 yılı itibariyle 10 projelerinin olduğunu belirterek, “projelerden 7’si eğitim sektörü, 2’si sağlık sektörü ve 1’de spor sektörü olmak üzere toplam 10 proje. Önceki yıllara göre harcama 307 milyon TL, yıl ödeneği 247 milyon TL. Dönem sonuna kadar da yapılan harcamamız 132 milyon Türk Lirası. Parasal gerçekleşme oranı yüzde 96,6 fiziki gerçekleşme oranı ise yüzde 144. Van’ın nüfus artışına paralel olarak da üniversitemizin geçen yıla göre öğrenci sayısında da 1.000 kişilik bir artış  oldu”

Yatırımcı kurum amirleri tek tek kürsüye çıkarak, 2013 yılı yatırım programlarını anlatmasının ardından İl Koordinasyon Kurulu toplantısı sona erdi.

A+A-

HABERE YORUM KAT