1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VAN’IN MAYIS AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI

VAN’IN MAYIS AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI

VAN’IN MAYIS AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI
A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013 Mayıs ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı.


TÜFE bir önceki aya göre yüzde 0,15, bir önceki yılın Mayıs ayına göre ise yüzde 6,51 oranında artış gösterdi. Van, Bitlis Muş ve Hakkari (TRB2) bölgesine ait TÜFE için ise bir önceki aya göre yüzde 0, 07’lik bir düşüş yaşanırken, bir önceki yılın Mayıs ayına göre ise yüzde 6,05 oranında artış meydana geldi. Ana harcama grupları itibariyle en yüksek artış ülke genelinde yüzde 8,82’lük oran ile giyim ve ayakkabı grubu olurken, en fazla düşüş gösteren grup yüzde 2,18 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.


VAN’DA MAYIS AYININ ZAM ŞAMPİYONU PATATES OLDU
Van’ın Mayıs ayı enflasyon rakamları ile ilgili açıklamalarda bulunan TÜİK Van Bölge Müdür Vekili Mustafa Uslu, “Madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde patates yüzde 48,07 ve yurt içi turlar yüzde 25,11 ile fiyatı en çok artan kalemler olurken, İlimizin de dahil olduğu TRB2 Bölgesinde de patates yüzde 31,50 ile en çok zamlanan ürün oldu. Patatesi yüzde 23,19 oranlık artışla elma takip etti. Öte yandan ÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 1,00’lık bir artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise bu artış yüzde 2,17 oldu. Sektörel bazda aylık olarak, tarımda yüzde 5,80 ve sanayide ise yüzde 0,09 oranlık artış meydana geldi. Sanayide en büyük artış gösteren alt sektör ise yüzde 1,96’lik oranla elektrik, gaz üretim ve dağıtım sektörü oldu” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT