1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Van'ın Her Yanı Tarih Kokuyor'

'Van'ın Her Yanı Tarih Kokuyor'

'Van'ın Her Yanı Tarih Kokuyor'
A+A-

Uluslar Arası Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi İrfan Ermiş, Van’ın geçmişte birçok medeniyete beşiklik ettiğini belirterek, “Van’ın her yanı tarih kokuyor” dedi.


Selçuklu Devleti’ne beşiklik eden Van’ın; özellikle tarihi bakımından önemli bir il olduğunu belirten ASİMDER Güneydoğu Anadolu Bölge temsilcisi İrfan Ermiş, “Muradiye Şelalesi, Hoşap Kalesi, Başkale Kalesi, Gevaş ve Ahlat’ta tarihi Selçuklu Mezarlığı, Gevaş’ta Halime Hatun Kümbeti ve dünyanın en büyük Lahit Mezarlığı ile Ahlat ve Gevaş’ta tarihi mezarlıklar dedelerimize ait olan kabristanlar, kümbetler, çocuk, kadın ve sadrazam mezarları ile önemli bir yerdir” dedi.


Açıklamalarında tarihe sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Ermiş, “Van Gölü’nün dört bir tarafı tarih kokuyor. Yetkililerden tek isteğimiz, bu diyarların asıl sahiplerine, mezarlarına, kıymetine ve yatırına sahip çıkılmasıdır. Bunun yanında il kültürüne ve turizme kazandırma adına yapılan başarılı nice çalışmalar var. Lütfen bunlarda göz önüne alınsın ve tarihimize sahip çıkılsın” şeklinde konuştu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT