1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Van'ın Gururu Üretiyor, Dünya Kullanıyor!

Van'ın Gururu Üretiyor, Dünya Kullanıyor!

Van'ın Gururu Üretiyor, Dünya Kullanıyor!
A+A-

Van Organize ve Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan Van Mermer son bir yıl içinde bünyesine kattığı teknoloji harikası donanımlarla yurt içine ve yurt dışında söz sahibi olmayı başardı.


Van Organize ve Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan Van Mermer son bir yıl içinde bünyesine kattığı teknoloji harikası donanımlarla yurt içine ve yurt dışında söz sahibi olmayı başardı. 18 bin m2 kapalı, 40 bin m2 açık alan üzerine kurulu olan modern teknoloji ile donatılmış Van Mermer dünya piyasasında bende varım diyor. Mermer, granit ve yeni teknoloji olmak üzere 3 üretim tesisi ile dünya standartlarında üretim yapan Türkiye'nin sayılı sanayi kuruluşlarından biri olan Van Mermer 150 kişiye de ekmek kapısı oluyor. Bölgede bulunan zengin rezerve sahip ocaklarımızdan elde ettiği ham madde ile özellikle Tamara Beıge mermer sayesinde bölgemizde güçlü bir pazar payına sahip. Geçtiğimiz yıl Van Mermer yönetiminde değişiklik oldu. Şirketin yönetim kurulu başkanlığına genç iş adamı Halil Gökçenay geçti. Van Mermer ihracatta hedeflediği rakamlara ulaşamasa da bu yönde önemli ülkelere ihracat yapmayı başardı. Yurt içinde ve yurt dışında birçok fuara katılan fabrika yönetimi 2016 yılında yüksek ciro hedefi ile girecek. 

2 CM KALINLIĞINDA MERMER ÜRETİLİYOR
Van Mermer’de Türkiye’de bir ilk olan ürünler üretiliyor. Son teknoloji ile üretilen ürünler hakkına Van Ekonomist Dergisi'ne açıklama yapan Van mermer Yönetim Kurulu Başkanı Halil Gökçenay, ’’3 cm kalınlığındaki 1 m2 doğal taşın ağırlığı 81 kg, 2 cm kalınlığındaki 1 m2 doğal taşın ağırlığı 54 kg iken; yeni teknoloji sayesinde 1 m2 taşın ağırlığı 10 kg'a düşmektedir. Nakliyede 1 tıra 2 cm kalınlığında 450 m2 doğal taş yüklenirken; aynı tıra yeni teknoloji sayesinde 2 bin m2'ye kadar doğal taş yüklenebilir. Birçok ülkede ve özellikle Türkiye'de deprem riski yüksektir. Depremlerde önemli bir konu da binaların ağırlığıdır. Yeni teknoloji sayesinde binadaki yük doğal taş ile 5 kat azalmaktadır. Böylelikle can kaybı riski en aza indirgenmektedir. Ayrıca yapılardaki enerji kaybını minimuma düşürmek için 1 cm kalınlığında perlit üzerine 2 mm doğal taş uygulanabilmektedir. Bu nedenle yapının ısı ve ses yalıtımını izolasyon özellikleri sağlanmaktadır. Camla birleştirilen ürünlerimizde, ince olmaları nedeniyle bazı taşların ışığı geçirme özelliklerinden yararlanılarak, çok daha estetik ürünler elde edilebilmektedir’’ ifadelerini kullandı.

3-376.jpg

4-304.jpg

5-183.jpg

A+A-

HABERE YORUM KAT