1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Van'ın Gizli Peynirciler Çarşısı

Van'ın Gizli Peynirciler Çarşısı

Van'ın Gizli Peynirciler Çarşısı
A+A-

Van’da bir cadde var, tam 20 yıldır bu caddede peynirciler var. Bilen bilir burası Ordu Caddesi’ni kesen sokak ve adeta Van’ın gizli peynirciler çarşısı konumunda. Ordu caddesi esnafı, herkesi Van lezzetlerinin bulunduğu peynirciler sokağına davet etti.


Dünyaca meşhur ve Guinnes rekorlar kitabına girmiş Van kahvaltısının vazgeçilmezi hiç şüphesiz, Van otlu peyniri. Van merkezde herkesin bildiği bir peynirciler çarşısı var. Van’da bir de gizli peynirciler çarşısı var. Merkez Ulucami’nin karşısındaki Ordu caddesini kesen bu sokakta Van otlu peyniri satan 10 esnaf var ve 20 yıldır hizmet veriyorlar. Van otlu peynirinin kilosu kalitesine göre, 10-15 TL arasında değişiyor. Bu sokakta genellikle Özalp’tan gelen peynir satılıyor. Bazen de Nordız peyniri satılıyor. Peynirci Cemil Ayan, sokağın hikayesini anlattı: “İlk önce bir iki esnaf geldi. Şu an 10 peynirciye çıktık. Eskiye göre sokağımız sakin, önceleri daha kalabalıktı. Eskiden devlet hastanesi vardı, kurumlar merkezdeydi ama şimdi taşındılar. Bu nedenle müşterimiz azaldı. Van dışından gelenler burayı tanımıyor. Yerli turistlerin ilk sorduğu Van otlu peyniri oluyor. Bilmeyen de buraya gelmiyor. Buraya fakir fukara kesimi geliyor. Zengin adam buraya uğramaz."

Peynirci Hüsamettin Pülat, herkese çağrı yaptı. “Ordu caddesi peynircileri olarak halkımızı bizlerden de alışveriş yapmaya çağırıyoruz. Bildiğiniz Van otlu peyniri burada da satılıyor. Sapa yerde kaldığımız için insanların bir kısmı burayı tanımıyor. Burada da cacık, kavut ve bal var. Van lezzetleri sizi bekliyor.” (VanEkonomist)

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum