1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'ın Enflasyon Rakamları Açıklandı

Van'ın Enflasyon Rakamları Açıklandı

Van'ın Enflasyon Rakamları Açıklandı
A+A-

TÜİK Van Bölge Müdürü Özer Coşğun, Eylül ayında Van’da enflasyon yüzde 0,32 azaldığını belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 Eylül ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı.

TÜİK Van Bölge Müdürü Özer COŞĞUN tarafından yapılan açıklamada, TÜFE bir önceki aya göre yüzde 0,18 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 7,28 oranında artış gösterdi. TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesine ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 0,32'lik bir düşüş olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 7,11 oranında artış meydana geldiğini söyledi.

Özer COŞĞUN," Çekirdek enflasyon olarak tabir edilen özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden, mevsimlik ürünlerin hariç olduğu A grubunda yıllık değişim yüzde 7,56;  [gıda, alkollü-alkolsüz içecekler, tütün ürünleri ve altının hariç] olduğu I grubunda ise yıllık değişim yüzde 7,69 oldu.

Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış ülke genelinde yüzde 2,70'lik oran ile ulaştırma grubunda olurken, en fazla düşüş gösteren grup ise yüzde 3,49 ile giyim ve ayakkabı oldu. TRB2 Bölgesinde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 2,01’lik oranla ulaştırma grubunda, en çok düşüş ise yüzde 1,89'luk oranla giyim ve ayakkabı grubunda oldu.

-Van’da Eylül Ayının Zam Şampiyonu Salatalık Oldu

Coşğun’un verdiği bilgilere göre, madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde salatalık yüzde 23,72 ve fındık içi yüzde 14,96'lık oranlarla fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van İlinin de dâhil olduğu TRB2 Bölgesinde ise salatalık 15,83 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 13,91 oranındaki artışla fındık içi takip etti. Limon ise yüzde 19,79'lük bir oranda değer kaybederek Eylül ayında TRB2 Bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 21,36 oranında değer kaybeden balık en fazla ucuzlayan ürün oldu.

Öte yandan Yurt İçi ÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 0,29‘luk bir artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise 1,78 oranında artış oldu.

Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 0,24 artış, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,31 artış, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,20 artış ve su sektöründe ise yüzde 0,10 düşüş meydana geldi.

Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 1,33'luk oranla enerji, en yüksek yıllık artış ise yüzde 9,32'lik oranla dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti. İHA

A+A-

HABERE YORUM KAT