1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'dan Rojava, Mahmur ve Şengal'e Yardım

Van'dan Rojava, Mahmur ve Şengal'e Yardım

Van'dan Rojava, Mahmur ve Şengal'e Yardım
A+A-

Rojava, Mahmur ve Şengal halkına destek vermek amacıyla başlatılan yardım kampanyası sürüyor.


Rojava Yardım Koordinasyonu tarafından Rojava ve Şengal halkına destek amacıyla 3 hafta önce başlatılan Rojava ile Dayanışma Kampanyası çerçevesinde bugüne kadar 6 kamyon yardım malzemesi toplandı. İlk başladığında haftada iki kamyon yardım malzemesini hedefleyen kampanya çerçevesinde daha önce gönderilen 4 kamyon yardım malzemesinin yanı sıra bu hafta 2 kamyon yardım yola çıktı.


Yardım malzemelerinin alındığı marketin önünde yapılan basın açıklamasına HDP Van Milletvekili Nazmi Gür, Rojava Yardım Koordinasyonu Sözcüsü Cevdet Altındağ ve DBP Van İl Yöneticisi Uğur Özlü katıldı. Burada açıklama yapan Van Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Wan Rojava Yardım Koordinasyonu Sözcüsü Cevdet Altındağ, kampanya başladığında haftada iki kamyon yardım malzemesi hedeflediklerini, üç haftada altı kamyon göndererek hedeflerine ulaştıklarını söyledi.

Rojava ve Şengal’de yaşanan trajedinin devam ettiğini ve yardım çalışmalarının hız kesmeyeceğini kaydeden Altındağ, şöyle konuştu: “Van halkının gösterdiği duyarlılıktan ötürü teşekkür ediyoruz. Yardım kampanyamız daha da genişleyerek sürecek. Ben insanım, ben yurtseverim, ben demokratım, ben müslümanım diyen herkesin ve her kesimin, kendi toprağında onurlu, özgür bir yaşam mücadelesi veren Rojava halkıyla dayanışması gerektiğine inanıyoruz. Kampanyamız Van Büyükşehir Belediyesi ile DBP İl Başkanlığı Koordinatörlüğünde Van’ın 13 ilçesinde sürdürülüyor. Kampanya tamamen insani temel ihtiyaçları karşılamayı hedeflemekte ve ihtiyaç olarak tespit edilen ilaç, tıbbi malzeme, gıda maddesi ile temizlik maddesini kapsamaktadır." 


HDP Van Milletvekili Nazmi Gür de, Şengal ve Rojava’da ciddi bir insanlık dramı yaşandığını belirterek şunları söyledi: "Binlerce insan yerinden yurdundan edildi. Dünya buna seyirci. Oradaki insanların korunması gerekiyor. İşte bu noktada biz üzerimize düşen görevi yapmak zorundayız. Van halkı 3 haftada 6 kamyon yardım malzemesi çıkarmıştır. Şengal ve Rojava halkının gıda, giyim ve sağlık malzemesine ihtiyacı var. Şengal’de şu an yüz bin insan açlık tehlikesiyle karşı karşıya. Bu yardımlar belki bir aylıktır ama orada yaşayan halkımız için büyük bir moral ve güçtür. IŞİD saldırıları karşısında direnme gücü verecektir. Yardım kampanyamız oradaki trajedi sürdüğü sürece devam edecek."
Basın açıklamalarının ardından kamyonlar Rojava’ya doğru yola çıktı.

 

ROJAVA'YA İKİ KAMYON YARDIM MALZEMESİ GÖNDERİLDİ

ROJAVA'YA İKİ KAMYON YARDIM MALZEMESİ GÖNDERİLDİ

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT