1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'daki Taşeron İşçileri Eylemde!

Van'daki Taşeron İşçileri Eylemde!

Van'daki Taşeron İşçileri Eylemde!
A+A-

Van’da yaklaşık 15 yıllık Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde temizlik elemanı olarak çalışan taşeron işçiler, çıkışları yapıldıktan sonra tekrar işe alınmadıkları gerekçesiyle yürüyüş yaptı.


Normalde 1 Eylül'de iş başı yapmış olmalarının gerektiğini belirten taşeron işçiler, Van İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yürüyerek Van İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin'in kendilerine bir açıklama yapmasını istedi. Dışarı çıkan Kırekin, bu sorunun sadece Van’da olmadığını, büyükşehir statüsü nedeniyle İl Özel İdare'nin kapanmasından dolayı ödenek olmamasından kaynaklandığını belirterek, “Sizin bu konunuz özel idareler kapatıldığı için gündemde olan bir konu. Hem bizim hem milletvekillerimizin hem de siyasilerimizin gündeminde olan bir sorun ve biz bu sorunu defalarca bakanlığa yazı ile bildirdik. Bakanlık da bu konu ile ilgili duyarsız davranmıyor. Bugün tekrar bir görüşme yaptım. Dün de ben Ankara’daydım, milletvekillerimizle görüştüm. Onlar bakanlığın strateji geliştirme başkanı ile görüştüklerini söylediler. Strateji geliştirme başkanlığı da bu konuyu gündeme almış. Bu konu ile ilgili olarak ödenek arayışındadır. Şimdi özel idare kapatılınca siz özel idare bütçesinin milli eğitime aktarılan kısmı ile ilgili alınıp çalıştırılıyordunuz. Sadece bizim ilimizde bu sorun yok. Şu anda 30 büyükşehirde bu sorun var. Yani özel idaresi kapatılan bütün illerde hiç kimse çalışmıyor çünkü ödenek yok, ödenek olmayınca da ihaleye çıkılamıyor. Ben de durumu bakanlığa bildirdim. Alım olursa öncelikle şu anda çalışanları ön plana alacaklarını söylediler. Sizden bir fert çıkarılmayacak. Bütçe olursa, ödenek ayrılırsa, ihaleye gidilirse yine sizler çalışacaksınız. Sizin dışlanıp yerinize başka bir ferdin alınması söz konusu değildir. Sizin yerinize hiç kimse alınmayacaktır” dedi.

Taşeron çalışanları daha sonra Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İl Başkanıyla görüşmek üzere il binasına yürüdü. İl başkanının dışarıda olduğunu öğrenen işçiler, gelip görüşünceye kadar ve bu sorunlarının çözünceye kadar bekleyeceklerini söyledi.

Hak İş Sendikası Van Şube Başkanı Abdullah Efeoğlu ise burada işçilere yaptığı açıklamada, “Biz bundan sonra her gün buradayız. Bir sonuç alıncaya kadar buradayız. Biz bu işin mücadelesine devam edeceğiz. Biz de sizinle beraberiz. Bizim sizden isteğimiz, bugünden sonra artık her gün burada toplanacağız" dedi.

Taşeron işçi temsilcisi Ferzende Acar ise, “Ben 304 arkadaşın temsilcisi olarak konuşuyorum. Biz 15 yıldır okullarda hizmet ediyoruz. Kimi arkadaşlarımızın 2-3 yılı var emekli olmasına. Ocak ayından beridir biz bu sıkıntıyı çekiyoruz. Bizzat Ankara’ya gittim, milletvekilleri ile görüştüm, farklı illerin milletvekilleri ile görüştüm. Mağduriyetimizi izah ettim, hala bize dönen yok. Ocak ayından beridir bu sıkıntılarımız var. Van’ın tüm yetkilileri de biliyor, hepsine de söylemişiz. Normalde Eylül Ayının 1’inde iş başı yapmamız lazım. Her yıl Haziran ayının 30’unda çıkışımız yapılırdı. Bu yıl Haziran ayının 13’ünde çıkışımız yapıldı. Eylül ayının 1’inde işe başlamamız lazım ama eylül ayının 2’sindeyiz ve hala işe başlamamışız ve hala bize umut verici bir şey söylenmemiş. Milli Eğitim Müdürü bize bir açıklama yaptı, sizi almazlarsa İŞ-KUR bünyesinden alacağız, dedi. Biz 15 yıllık emeğimizi İŞ-KUR bünyesinden mi alacağız? Bu bize hakarettir. Şu ana kadar bir sonuç alamadık. Biz ekmeğimizin peşindeyiz. Mağduriyetimizi dile getiriyoruz. Tekrar işimize geri dönmek istiyoruz. Bundan başka bir şey istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT