1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'daki Konteynerler Hurdaya Döndü

Van'daki Konteynerler Hurdaya Döndü

Van'daki Konteynerler Hurdaya Döndü
A+A-

Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de meydana gelen 7,2 ve 5,6 büyüklüğündeki depremlerde 25 bina yıkılırken, ağır hasar gören 26 bin konutun da yıkılmasına karar verilmişti

Van’da meydana gelen depremlerden sonra geçici barınma için kurulan konteynerlerden bir bölümü başka kentlere gönderilirken, olası afet durumunda kullanılmak üzere Van'da oluşturulan toplama merkezine gönderilenlerin büyük kısmının ise kullanılamaz hale geldiği belirlendi.


Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de meydana gelen 7,2 ve 5,6 büyüklüğündeki depremlerde 25 bina yıkılırken, ağır hasar gören 26 bin konutun da yıkılmasına karar verilmişti. Kısa sürede depremzedelerin geçici olarak barınmaları için 35 bölgeye gönderilen 30 bin konteyner, 2 kış boyunca depremzedeler için can simidi olmuştu. Tanesinin devlete maliyeti yaklaşık 15 bin TL olan konteynerlerin büyük bölümü, kalıcı konutların teslim edilmesinden sonra kaldırılmıştı.


Yaklaşık 175 bin depremzedenin 2 kış boyunca yaşamını sürdürdüğü konteynerler kademeli olarak kaldırıldı. Bu konteynerlerden 18 bini ihtiyaç olan bölgelere gönderilirken, kalan 12 bin konteynerden bir bölümü köylüler tarafından geri verilmedi, yaklaşık 4 bini ise afet durumlarında kullanılmak üzere İpekyolu Caddesi üzerinde bulunan Anadolu Konteyner Kent'te toplandı. Bu konteynerin de büyük bölümü hırsızların talanı ve depremzedelerin kötü kullanımı nedeniyle adeta hurdaya döndü.


Van AFAD Müdürü Cafer Geyik, konteynerlerin yapılacak ihaleyle hurda satışına çıkarılacağını söyledi. Konteynerlerin milli servet olduğunu da belirten Geyik, "Biz buradan bütün vatandaşlarımıza sesleniyoruz. Bu konteynerlere zarar verilmemesini istiyoruz çünkü toplama merkezinde kalan konteynerler her zaman bir ihtiyaçtır. Biz konteynerlerin tahrip edilmemesi için de gerekli tedbirleri alıyoruz" dedi.

3-050.jpg

4-047.jpg

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT