1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'daki Kobanili Ailelere Ziyaret

Van'daki Kobanili Ailelere Ziyaret

Van'daki Kobanili Ailelere Ziyaret
A+A-

Van Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan ‘Rojava ile Dayanışma Koordinasyonu Kurulu’ ile Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı çalışanları, Özalp Yolu üzerinde bulunan prefabrik evlere yerleştirilen Kobanili aileleri ziyaret etti.


Suriye’nin Kobani kentinde yaşanan savaş sonrası yurtlarını terk ederek geldikleri Suruç’tan Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından alınarak Van’a getirilen ve Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait prefabrik evlere yerleştirilen Kobanili aileler, yaşadıkları travma ve acıları gün geçtikçe unutuyor. Van Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile prefabrik evlere yerleştirilen Kobanili ailelerin tüm ihtiyaçları karşılandığı gibi, sağlık gibi önemli gereksinimleri de Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Van Şubesi ortaklığı ile yapılıyor. Van Büyükşehir Belediyesi Rojava ile Dayanışma Koordinasyon Kurulu sözcüsü Nurhayat Çelik ve Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı personeli, prefabrik evlerde kalan Kobanili aileleri ziyaret ederek, sorunlarını dinledi.


Yapılan ziyaret sonrası açıklamada bulunan Van Büyükşehir Belediyesi Rojava ile Dayanışma Koordinasyon Kurulu sözcüsü Nurhayat Çelik, Suriye’de yaşanan savaş sonrası Kobani’ye terk ederek Van’a yerleşen 32 ailenin bulunduğunu, bazı ailelerin belediyeye ait prefabriklerde, diğer ailelerin ise mahallerde bulunan evlere yerleştirildiğini söyledi. Van Büyükşehir Belediyesi Rojava ile Dayanışma Koordinasyonu olarak ailelerin tüm temel ihtiyaçlarının karşılandığını dile getiren Çelik, “Bu ailelerimizin bütün temel ve yaşamsal ihtiyaçları şu an karşılanmış durumda. Ailelerimizin sorunları ile öncelikli olarak Sosyal İşler ve Sağlık İşler Daire Başkanlığımız ilgilenmektedir. Bu ailelerimizin gerek sağlık gerekse de diğer tüm ihtiyaçları bu daire başkanlığımız üzerinden yapılmaktadır. Bizlerde bugün hem Kobanili ailelerimizi ziyaret ederek sorunlarını dinledik, hem de daire başkanlıklarımızın yaptıkları çalışmaları yerinde inceledik” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT