1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'daki İŞ-KUR Elemanları Yeniden Sahnede!

Van'daki İŞ-KUR Elemanları Yeniden Sahnede!

Van'daki İŞ-KUR Elemanları Yeniden Sahnede!
A+A-

Van'daki İş-Kur elemanları, tekrar işe alınmamaları halinde Ankara’dan cenazelerinin geleceğini söyledi.

Van’da, 2011 yılında yaşanan depremlerin ardından hükümet tarafından Toplum Yararına Çalışma Projesi (TYÇP) kapsamında değişik kurumlarda çalıştırılmak üzere işe alınan, 4 yıl sonra işten çıkarılan İş-Kur elemanları, tekrar işe alınmamaları halinde Ankara’dan cenazelerinin geleceğini söyledi. 


Faqiyê Teyran parkında basın metnini okuyan TYÇ Emekçileri sözcüsü Selim Cengiz, tek davalarının ekmek davası olduğunu belirtti. 2014 yılında yetkililerce kendilerine verilen sözlerin unutulduğunu ve çıkışların bir daha alınmamak üzere verildiğini ifade eden Cengiz, “Biz sesimizi, mağduriyetimizi yetkililere duyurmak için 3 ay boyunca Van’da ekmek mücadelemizi sürdürdük ancak sesimizi bir türlü duyuramadık” dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Van ziyareti esnasında kendisiyle görüştüklerini ve Cumhurbaşkanının mağduriyetimizin giderilmesi noktasında Van valisi, AK Parti Van milletvekilleri ve bu konuda yetkili kişilere talimat verdiğini ifade eden Cengiz, “Biz, Van valisi ile görüştük. Vali bu konuda kesin bir karar bulunmadığını, yeni hükümetin kurulmasıyla bu durumun sunulacağı ve bunun sonucunda bize nihai bir karar verileceğini söyledi. Biz yine kaderimize terk edildik. Çoluk çocuğumuza ekmek götürmek istiyoruz. Biz geçici değil, kalıcı bir çözüm getirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Yetkililere çağrıda bulunan Van Yararına Çalışma Derneği (VAYÇAD) Başkanı Ethem Altın da, tek davalarının ekmek davası olduğunu vurguladı. Aralarında seçecekleri 4-5 temsilci ile son kez Ankara’ya gideceklerini ifade eden Altın, “Bu sefer bu insanlar kalıcı bir çözüm elde edilmeyene kadar Ankara’dan gelmeyecek. Ne olursa olsun gelmeyecekler. Ancak iki şekilde Van’a gelecekler. Ya haklarını alıp gelecekler ya da cenazeleri Van’a gelecektir. Bundan başka çare yok” şeklinde konuştu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

1 Yorum