1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Van'daki Hastane Yıkılıyor

Van'daki Hastane Yıkılıyor

Van'daki Hastane Yıkılıyor
A+A-

Van Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi binasının yıkımı için kollar 4 yıl sonra sıvandı.

Depremin üzerinden 4 yıldan fazla bir zaman geçtikten sonra binanın yıkımı için ihaleye çıkılması kararı alındı.

Edremit İlçe sınırları içerisinde bulunan Yüksek İhtisas Hastanesi binasının hurda karşılığı yıkımı ve enkaz alanına nakliye ve istif işinden çıkabilecek malzemeler karşılığında yıkım işi ihalesinin gerçekleştirileceği öğrenildi. Pazarlık usulü ve açık artırma yolu ile yapılacak olan ihale Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü toplantı salonunda 5 Şubat tarihinde yapılacak.

YILLARCA HİZMET VERDİ

Türkiye'de sayılı hastanelerden biri olan ve yıllarca sadece Van değil tüm bölge illerine hizmet sunan Yüksek İhtisas Hastanesi, 2011 yılında kentte meydana gelen iki büyük depremin ardından hizmetlerini bu binada askıya aldı. Binanın hasarlı olduğu gerekçesiyle boşaltılması ve bu hastane hizmetlerinin Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde verileceğinin açıklanması kamuoyunu tatmin etmemişti. Hastanenin kapatılacak olması nedeniyle o dönem birçok kesim tarafından durum eleştirilmiş, konu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine de taşınmıştı. Hastanenin kapatılma gerekçesi binanın hasarlı olması olarak gösterilse de, o dönem hastanenin zarar ettiği gerekçesiyle kapatılmak istendiği ve depremin de bunun bahanesi olduğu öne sürülmüştü.

BİNLERCE İNSAN SAĞLIĞINA KAVUŞMUŞTU

Van Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Van'da hizmet verdiği süre içerisinde yüzbinlerce hastayı ağırlamış, on binlerce hastaya anjiyo uygulamış, çok sayıda hastayı da ameliyat ile sağlığına kavuşturmuştu. Koroner kalp hastaları için yoğun bakım ünitesi bulunan hastanede, neştersiz, dikişsiz, narkozsuz ameliyatlara imza atılmıştı. Söz konusu hastaneden Türkiye genelinde 4 tane bulunuyordu.  Prestij Gazetesi

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum