1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van’da yol çalışmalarına 130 milyon TL harcandı

Van’da yol çalışmalarına 130 milyon TL harcandı

Van’da yol çalışmalarına 130 milyon TL harcandı
A+A-

Van Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılında sorumlu olduğu 6 bin kilometre yol ağında tarihi çalışmalar yaparak, 2016 yılı çalışmaları kapsamında yolların yapımı için 130 milyon TL yatırım yaptı.

Wan Haber Merkezi

Büyükşehir Belediyesi, yıl içerisinde 13 ilçe ve bağlı köylere; 447 kilometre BSK sıcak asfalt, 453 kilometre sathi kaplama asfalt, 479 kilometre stabilize, 3453 yeni yol, iyileştirme, yama ve arazi yolu çalışması, 1695 noktaya toplam 10 bin 171 metre koruge boru döşemesi ve 74 adet menfez yapıldı. Köy yollarına BSK sıcak asfalt serimi bölgede ilk kez Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı.

Van Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılında sorumlu olduğu 6 bin kilometre yol ağında önemli çalışmalar yaparak, halkın hizmetine sundu. 

2016 yılının ilk aylarında tüm ilçelere giden ve burada belediye eş başkanları, muhtarlar ve halkla bir araya gelen Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya, ilçelerin talep ve öncelikli ihtiyaçlarını belirleyerek, 2016 yılında yapılması gereken çalışmaları belirledi. Ardından yapılması gereken çalışmalar yine eş başkanlar tarafından halka açıklanarak çalışmalara başlandı. 2016 yılı başlarında her alanda açıklanan hedeflerin üstüne çıkan belediye, 2016 yılı içerisinde yaptığı çalışmalar ile hedeflenen programın yüzde 90’nı tamlayarak halkın hizmetine sundu. 

3-827.jpg

447 kilometre BSK sıcak asfalt, 453 kilometre sathi kaplama asfalt, 479 kilometre stabilize çalışması yapıldı

2016 yılında mahalle (köy) ve ilçelerde yol, stabilize, iyileştirme, genişletme, köprü ve menfez çalışmaları yapan Van Büyükşehir Belediyesi, bu çalışmalarla kent tarihinin en önemli hizmetleri yapılmış oldu.

Cumhuriyet tarihi boyunca yolları yapılmayan, yada yapılan ama kullanılamaz gelen köy yollarında çalışma yapan belediye, 2016 yılında yaptığı hizmetlerden dolayı adete halkın gönlüne taht kurdu. Kentin 6 bin kilometre yol ağında çok önemli çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesi, yıl içerisinde; 447 kilometre BSK sıcak asfalt, 453 kilometre sathi kaplama asfalt, 479 kilometre stabilize, 3453 yeni yol, iyileştirme, yama ve arazi yolu çalışması, 1695 noktaya toplam 10 bin 171 metre koruge boru ve 74 adet menfez yapıldı. Yine tüm çalışmaların yanı sıra okul bahçelerinde, taziye evlerinin yanı sıra cami önlerinde çalışmalar yaptı. Sel ve su taşkınlarının önüne geçilmesi için önemli çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesi her ilçede yüzlerce metre uzunluğunda sel yatakları yaptı. 

4-592.jpg

Belediye yol çalışmaları için 130 milyon TL harcadı

Büyükşehir Belediyesi BSK sıcak asfalt ve sathi kaplama asfaltın yanı sıra kent ve ilçelerde yüzlerce kilometre parke taşı, kilitli parke ve karo ve engelli karo yapımı çalışması gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi kent ve ilçelerde parke taşı, kilitli parke taşı, karo, engelli karo ve orta refüj çalışmalarında ise 14 bin 934 metre çalışması tamamlanarak hizmete sundu. Büyükşehir Belediyesi yaptığı çalışmaları kentin ve ilçelerin tamamına yayarak, hizmetin götürülmediği en ücra noktalarına dahi hizmet götürmeyi başardı. Belediye yine şuana kadar yolu yapılmayan ve ulaşımı olmayan köylere 200 kilometre yol yaparken, kent genelinde 581 köy hizmetle tanıştı. Van Büyükşehir Belediyesi yol çalışmaları için 2016 yılında 130 milyon TL yatırım yaptı. 

Köy yollarına ilk kez BSK sıcak asfalt serildi

Van Büyükşehir Belediyesi, Bahçesaray ilçesi ve köylerinde; 31 kilometre sathi kaplama asfalt, 31 kilometre BSK sıcak asfalt, 40 kilometre stabilize, 5 menfez yapımı, 1 istinat duvarı yapılırken yine 300 kilometre yol ağında ise yeni yol açımı, yama, yol iyileştirme, reglaj, arazi yolu ve sulama kanalarının yollarında çalışmalar yapıldı. Ayrıca ilçeye 354 metre koruge boru döşendi. Başkale'de 36 kilometre BSK sıcak asfalt, 115 kilometre sathi kaplama asfalt, 50 kilometre stabilize, 12 menfez yapımı, 1 köprü onarımı, 1 istinat duvarı yapılırken, yine 350 kilometre yol ağında ise yeni yol açımı, yama, yol iyileştirme, reglaj, arazi yolu ve sulama kanalarının yollarında çalışmalar yapıldı. Ayrıca ilçeye 510 metre koruge boru döşendi. Çaldıran ise; 43 kilometre BSK sıcak asfalt, 13 kilometre sathi kaplama asfalt, 25 kilometre stabilize yol, 509 metre koruge boru, 5 adet menfez, 300 kilometre yolda ise reglaj, genişletme, arazi yolu ve yenileme çalışması yaptı.

Çatak ilçesi ve köylerinde 22 kilometre BSK sıcak asfalt, 49 kilometre sathi asfalt kaplama, 30 kilometre stabilize, 12 menfez yapımı, 1 çelik köprü, 1758 metre koruge boru, 280 kilometre yol ağında yeni yol açımı, yama, yol iyileştirme, reglaj, arazi yolu ve sulama kanalarının yollarında çalışmalar yapıldı. Erciş'te 47 kilometre BSK sıcak asfalt, 43 kilometre sathi kaplama asfalt, 21 kilometre stabilize, 6 adet menfez, 600 kilometre yol ağında ise yeni yol açımı, yama, yol iyileştirme, reglaj, arazi yolu ve sulama kanalarının yollarında çalışmalar yapıldı. Ayrıca ilçeye 530 metre koruge boru döşendi.

Tüm ilçeler, belediyenin hizmeti ile tanıştı

Gevaş'ta 16 kilometre BSK sıcak asfalt, 10 kilometre sathi kaplama asfalt, Büyükşehir Belediyesine ait tüm yollara 2015 yılı sonunda 11 kilometre sıcak asfalt, 25 kilometre stabilize, 1800 metre kare kaldırım yapımının yanı sıra 100 kilometre yol ağında ise yeni yol açımı, yama, yol iyileştirme, reglaj, arazi yolu ve sulama kanalarının yollarında çalışmalar yapıldı. Ayrıca ilçeye 1 menfez ve 361 metre koruge boru döşendi. Gürpınar'da 31 kilometre BSK sıcak asfalt, 72 kilometre sathi kaplama asfalt, 90 kilometre stabilize çalışmanın yanı sıra 400 kilometre yol ağında ise yeni yol açımı, yama, yol iyileştirme, reglaj, arazi yolu ve sulama kanalarının yollarında çalışmalar yapıldı. Ayrıca ilçeye 1100 metre koruge boru ve 3 menfez yapıldı. Muradiye'de 27 kilometre BSK sıcak asfalt, 23 kilometre sathi kaplama asfalt, 25 kilometre stabilize, 4 menfez yapıldı. 300 kilometre yol ağında ise yeni yol açımı, yama, yol iyileştirme, reglaj, arazi yolu ve sulama kanalarının yollarında çalışmalar yapıldı. Ayrıca ilçeye 621 metre koruge boru döşendi. 

Yolu olmayan birçok köye, dağ, taş delinerek yol yapıldı

Özalp'te köy yolları için 36 kilometre BSK sıcak asfalt, 1.7 kilometre şehir geçişi BSK sıcak asfalt, kaldırım ve drenaj, 42 kilometre sathi kaplama asfalt çalışmasının ihalesi bitirilerek yıl içerisinde startı verilecek. Özalp'te yıl içerisinde 3.1 kilometre BSK sıcak asfalt, kaldırım ve drenaj çalışması ise tamamlandı.

Yine ilçeye 30 kilometre stabilize ve 4 menfez yapıldı. Yine yıl içerisinde; 200 kilometrelik yol ağında yeni yol açımı, yama, yol iyileştirme, reglaj, arazi yolu ve sulama kanalarının yollarında çalışmalar ile 612 metre koruge boru döşeme çalışması yapıldı. Saray ilçesine 21 kilometre BSK sıcak asfalt, 36 kilometre sathi kaplama asfalt çalışmaları devam ederken, yine 15 kilometre stabilize, 3 menfez yapımı, 1 istinat duvarı yapımı çalışmaları tamamlandı. 250 kilometre yol ağında ise yeni yol açımı, yama, yol iyileştirme, reglaj, arazi yolu ve sulama kanalarının yollarında çalışmalar yapıldı. Ayrıca ilçeye 1290 metre koruge boru döşendi. 

Merkez ilçelerin tamamına da hizmet götürüldü

Merkez ilçeler olan İpekyolu'nda bulanan köylere yapılacak olan 24 kilometrelik BSK asfalt çalışmalarının altyapıları bitirilerek, çalışmalara başlandı. İpekyolu sınırları içerisinde yer alan ve genişlikleri 14 ila 20 metre arasında olan; Bostaniçi Mahallesi Kurtuluş Caddesi Hayvan Pazarı yoluna 5.1 kilometre, Terzioğlu Caddesine 2.2 kilometre, Seyit Fehim Arvasi Mahallesi'ne 3.1 kilometre BSK sıcak asfalt çalışması tamamlandı. 30 kilometre stabilize, 10 menfez, 100 kilometre yol ağında ise yeni yol açımı, yama, yol iyileştirme, reglaj, arazi yolu ve sulama kanalarının yollarında çalışmalar yapıldı.

Ayrıca ilçeye 378 metre koruge boru ve 5 adet menfez döşendi. Tuşba ilçesi ve köylerine 56 kilometre sıcak asfalt, 78 kilometre stabilize, 9 menfez yapımı, 200 kilometre yol ağında ise yeni yol açımı, yama, yol iyileştirme, reglaj, arazi yolu ve sulama kanalarının yollarında çalışmalar yapıldı. Ayrıca ilçeye 1500 metre koruge boru döşendi.

Yine Tuşba ilçesi sınırlarında bulanan otogar caddesine 1.2 kilometre, 20 metre genişliğinde BSK sıcak asfalt, kaldırım ve drenaj yapılırken, Fatih Caddesi'ne ise 2 kilometre drenaj çalışması yapılarak hizmete alındı. Son olarak Edremit ilçesine ise 41 kilometre BSK sıcak asfalt, 18 kilometre stabilize, 5 menfez yapımı, 1 köprü yapımının yanısıra, 50 kilometre yol ağında ise yeni yol açımı, yama, yol iyileştirme, reglaj, arazi yolu ve sulama kanalarının yollarında çalışmalar yapıldı. Ayrıca ilçeye 648 metre koruge boru yapım işi tamamlanarak halkın hizmetine sunuldu.

A+A-

HABERE YORUM KAT