1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Van'da YGS Sınavı Başladı

Van'da YGS Sınavı Başladı

Van'da YGS Sınavı Başladı
A+A-

Sabahın erken saatlerinde sınava girecekleri okullara akın eden öğrenciler, heyecanla sınav saatini beklediler.

Van’da, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başladı. Sınava giren öğrencilerin kiminin çok heyecanlı kiminin de rahat olduğu görüldü. Öğrencilerle birlikte YGS'ye gelen veliler de en az çocukları kadar heyecanlıydı. Okul bahçesini dolduran velilerden kimi Kur’an-ı Kerim okurken, kimi dualar etti, kimi de gözyaşlarını tutamadı. Van Hüsrevpaşa İlkokulu’nda sınava giren öğrencilerden Makbule Kaya, sınava çok çalıştığını belirterek, “Elimizden gelen her şeyi yapacağız. Umarım iyi bir şeyler yaparız. Hayırlısı neyse o olsun” dedi.

Hakan Özgür adlı öğrenci de, ilk defa sınava gireceğini ifade ederek, “Çok çalıştım. Şu anda heyecanım dorukta. İnşallah kazanırım diye düşünüyorum. Allah tüm Müslüman kardeşlerime ve bana da yardım eder inşallah” ifadelerini kullandı. Kızına moral olması açısından yanında gelen ve sınav öncesinde Kur’an okuyarak tüm öğrencilere dua eden Leyla Nergis adlı veli ise, “Kızımın iyi bir yere gitmesini istiyorum. İnşallah hepsi beraber başarılı öğrenciler olur ve iyi bir yere giderler” şeklinde konuştu. Okul Müdürü'nün kısa bir bilgilendirme konuşmalarının ardından öğrenciler, sınava alındı. Saat 10.00 da başlayan YGS sınavı, 12.40’ta sona erecek.


YGS TOPLAM 160 DAKİKA SÜRECEK

ÖSYM tarafından düzenlenen 2014 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), Türkiye genelinde ve Lefkoşa'da saat 10.00'da başladı. YGS, 81 il, ilçe merkezleri ve Lefkoşa olmak üzere 175 merkezde, 6 bin 745 binada, yaklaşık 106 bin salonda yapılıyor. Sınava yaklaşık 2 milyon öğrencinin girerken sınav yapılan merkezlerde adaylar yapılan güvenlik önlemlerinin ardından salonlara alındı.

YGS'de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alırken Türkçe'den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru sorulacak. Ankara'da Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ndeki sınavdan basın mensuplarının görüntü almasına izin verildi. İçişleri Bakanı Efkan Ala da oğlunu sınava getirdi.

A+A-

HABERE YORUM KAT