1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VAN’DA ‘YAŞAM İÇİN TRAFİK’ PROJESİ

VAN’DA ‘YAŞAM İÇİN TRAFİK’ PROJESİ

VAN’DA ‘YAŞAM İÇİN TRAFİK’ PROJESİ
A+A-

Van Valisi Münir Karaloğlu, bazı sürücülerin 10 liralık bir kemer tokası alarak aracını kandırdığını ifade ederek, böyle davrananların aslında kendi yaşamını susturduğunu söyledi.


Van Emniyet Müdürlüğü’nce organize edilen "Yaşam İçin Trafik" projesi kapsamında oluşturulan yaşam çadırı basın mensuplarına tanıtıldı. Van Valiliği koordinesinde İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje çerçevesinde trafik kazalarının önlenmesi ve kurallara uyulmasının önemi anlatılıyor. Van Valisi Münir Karaloğlu da İpekyolu Caddesi'ndeki Egzoz Emisyon Ölçüm İstasyonu önünde kurulan yaşam çadırında incelemelerde bulundu. Çadır içinde sürücü ve yolculara özellikle emniyet kemeri takılmasının öneminin anlatıldığı sinevizyon gösterimini izleyen Vali Karaloğlu, projenin trafik kurallarına uymayan sürücülere ceza kesmek amacıyla hazırlanmadığına dikkati çekerek, insanların trafik kurallarının önemini anlaması ve kendi yaşamıyla ilgili karşılaşabileceği sonuçları görmesi için hayata geçirildiğini söyledi. Ülkede her gün 3 bin trafik kazası meydana geldiğini ve yılda 5 bin kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiğini hatırlatan Karaloğlu, “Eğer emniyet kemeri kullanmayı vatandaşlarımıza öğretebilir ve trafikteki her vatandaşımız kemer kullanırsa bu ölümlü kazaları yüzde 40-45 dolayında azaltabiliriz. Onun için bu kemer meselesini çözmek istiyoruz. Şimdiki araçlar, kemer takmadığınız zaman sizi çeşitli sinyallerle uyarıyorlar. Fakat sanayiden aldıkları 10 liralık kemer tokası ile aracını susturan vatandaşlarımız, aslında kendi yaşamını susturuyor. Koltuğun arkasından kemer takma, kemer tokasıyla arabayı kandırma meselesinden vatandaşımızın vazgeçmesi lazım” dedi.


\"\"

Projenin ilk adımının vatandaşları eğitme ve uyarma niteliğinde olduğunu söyleyen Karaloğlu, “Bir süre sonra da emniyet kemeri takmayanlara ceza kesmeye başlayacağız. Bizim hedefimiz kesinlikle ceza kesmek değil. Biz vatandaşı eğitmek ve emniyet kemeri takmaya alıştırmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

A+A-

HABERE YORUM KAT