1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. VAN'DA YABANCILARA MÜLKİYET SATIŞI

VAN'DA YABANCILARA MÜLKİYET SATIŞI

VANDA YABANCILARA MÜLKİYET SATIŞI
A+A-

Van Valiliği Tapu Sicil Müdürü İlyas Gezen, yer edinmek için kurumlarına gelen vatandaşın olmadığını ifade ederek, yabancılara mülkiyet satışının söz konusu olmadığını belirtti.


Konu ile ilgili makamında İHA muhabirine açıklamalarda bulunan İlyas Gezen, genelde komşu ülkelerden bu konuda talep geldiğini belirtti. En çok talebin İranlılardan geldiğini ifade eden Gezen, mütekabiliyet (karşılılık yetkisi) olmayışından dolayı arazi, konut, işyeri, bağ, bahçe ve tarım arazilerini veremediklerini kaydetti. Bunun gerçekleşmesi için ülke vatandaşlarının da orada karşılıklı yer almaları gerektiğini anlatan Gezen, “Ayrıca yer edinmesi için sınır komşusu olmaması şartı aranmaktadır. Örneğin kişi Van değil de başka bir il de yer edinebilir. Bu talep genelde komşu ülkelerden geliyor. Herhangi bir anlaşmamız olmadığı için bizden yer edinemiyorlar. Şu an Van’da yer edinmek için başvuran yok ama talep gelirse de genellikle komşu ülkelerden gelmektedir” dedi.


2B arazileriyle de ilgili kısa bir açıklama da bulunan İlyas Gezen, “2B arazilerinin satışı ile ilgili Van’da herhangi bir çalışma söz konusu değildir. Bu yüzden ilimizde bu konuda herhangi bir çalışma gözükmemektedir” ifadelerini kullandı.

A+A-

HABERE YORUM KAT