1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da Yaban Hayvanlarına Yem Desteği

Van'da Yaban Hayvanlarına Yem Desteği

Van'da Yaban Hayvanlarına Yem Desteği
A+A-

Van'da yüzlerce kuş türünün yaşadığı Erçek Gölü çevresine kış şartları nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan kuşlar için yem bırakıldı.


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 14. Van Bölge Müdürlüğü ekipleri, soğuk ve sert geçen kış aylarında doğal yaşam alanlarında bulunan yabani canlıların hayatta kalabilmesi için yem bırakma çalışmasına başladı. Ekipler büyük çoğunluğu buz tutan Erçek Gölü'nde bulunan yabani kuş ve kazlar için göl kıyısında bulunan sazlıklara beraberinde getirdikleri buğdayı bırakarak aç kalmamalarını önlemeye çalıştılar.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı 14. Van Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 14. Van Bölge Müdürlüğü olarak 4915 kara avcılığı kanunu yaban av yönetimi kapsamında olumsuz kış şartlarında yaban hayvanların yiyeceklere ulaşmada zorluk çekecekleri dönemlerde bunlara yem desteği vermek görevleri olduğu söyledi. Bunun için her yıl kış aylarında yem stoğu ve tedariki yaparak zaman zaman kış şartlarının olumsuz ve karın yoğun olduğu dönemlerde yaban hayvanlarına kendi doğal ortamlarında yem desteği verdiklerini ifade eden Başyiğit, “Bunun için daha önce Van şube müdürlüğümüz yaklaşık 7 ton civarında arpa, buğday gibi yem alımı yapmış. Bunun haricinde sakatat, ot, saman, yonca ve sebze artığı ve bayat ekmek temin ediyoruz. Bunu vatandaşlarımızın destekleri ve katkılarıyla yapıyoruz. Bilindiği gibi geçen hafta çok yoğun bir kar yağdı. Bir haftadır da yoğun bir soğukla karşı karşıyız. Bu durumda tabii yaban hayvanlarımız kendi doğal ortamlarında yen bulmakta zorluk çekiyorlar. Özellikle bizde şube müdürlüğü olarak harekete geçerek bir haftadır özellikle yaban hayvanlarının yoğun olduğu dönemlerde kendi ortamlarında yemleme çalışmalarına başladık. Bu gün burada yemleme çalışması yaptığımız alan ise hakikaten Türkiye'de, ülkemizde çok önemli bir sulak alanımız. Burada yaklaşık tespit edilen 200'e yakın bir kuş türümüz var. Gördüğünüz gibi karın olduğu ve buzlanmanın çok olduğu bir zamanda bunlara yem verme desteği ihtiyacı gördük ve arkadaşlarımız burada arpa, buğday, bayat ekmek ve pazar altı olan sebzelerden oluşan yemleri uygun ortamlara attılar. Bu yemleme çalışmalarımız tabi kış ayı boyunca havaların seyrine göre zaman zaman planlı bir şekilde devam edecek. Bu konuda özellikle bize yem tedarikinde destek olan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Özellikle doğal dengenin korunması açısından tüm canlıların olduğu gibi bütün yaban hayvanların da yaşaması gerektiğini ve dünyayı bu canlılarla birlikte paylaşmamız gerektiğinin unutulmamasını hatırlatarak buraya kadar geldiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT