1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Van'da 'umuda Yolculuk' Projesi

Van'da 'umuda Yolculuk' Projesi

Vanda umuda Yolculuk Projesi
A+A-

Van Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Programlar Hastalıklar ve Kanser Şubesi tarafından SODES kapsamında desteklenen 'Umuda Yolculuk' projesi çerçevesinde bir seminer düzenlendi. Doğu Anadol

Van Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Programlar Hastalıklar ve Kanser Şubesi tarafından SODES kapsamında desteklenen 'Umuda Yolculuk' projesi çerçevesinde bir seminer düzenlendi.
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) toplantı salonunda gerçekleştirilen seminere sağlık personelleri, merkez ve köy muhtarları katıldı. Umuda Yolculuk proje koordinatörü Sosyolog Osman Turgut, seminerin açılışını kısa bir konuşmayla yaptı. Daha sonra semineri sunan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Sosyolog Yrd. Doç. Dr. Suvat Parin, "Yurttaşlık, kentlilik, birlikte yaşama ve aile içi iletişim" konularında çeşitli bilgiler verdi. Van'ın sosyo-ekonomi tablosu üzerinden rakamsal bilgiler veren Parin, "Öncelikle nasıl bir kentte yaşıyoruz konusunda sizlere bilgiler vereceğim. Van'ın sahip olduğu sosyoekonomi ve gelişmişlik gösterileri üzerinden bir fotoğrafını çizmeye çalışacağız. Hepimizin malumu üzere Van bir taraftan Erek, bir tarafta Artos ve diğer tarafta ise Süphan dağlarının yanısıra Van Gölü, Van Kalesi ve Muradiye Şelalesi gibi doğal ve tarihi güzelliklere sahiptir. Bu doğal ve tarihi güzelliklere paralellik arz eden bir sosyo-ekonomi alanlarında da bir güzellik var mı ona bakacağız. Bizler aslında çok da bu saydıklarımız güzelliklerle örtüşmeyen, o tarihi ve doğal güzelliklerin çok gölgesinde kalan bir kentin içinde yaşıyoruz. Van'da nüfuzun yüzde 49 hala kırsalda istihdam ediliyor. Bebek ölümleri açısında Türkiye genelinde ilk 10. sıradayız. İşsizlik oranına baktığımızda ise 81 il içinde ilk 3. sıradayız. Aslında bütün sosyo-ekonomik göstergelere ve parametreler birbirini besliyor. Yani bir taraftan bebek ölümlerinde ilk sıradayken, okuma-yazma konusunda ise son sırada yer alıyoruz" dedi.
Seminerin sonunda ise Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Sosyolog Yrd. Doç. Dr. Suvat Parin'e katkılarından dolayı bir plaket verildi.
(Yİ-MET-Y)

14.01.2013 16:31:42 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT