1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van'da Tırpancılar İş Bulamıyor!

Van'da Tırpancılar İş Bulamıyor!

Vanda Tırpancılar İş Bulamıyor!
A+A-

Ot biçme sezonun açılması ile farklı il ve ilçelerden Van merkeze gelen tırpancılar, ailelerinin geçimini sağlarken bilek gücü ile yapılan tırpan işinin son yıllarda çıkan makinelerden dolayı rağbet görmediğini belirtiyor.

Haber: Hasan YOLDAŞ

Van'da sıcakların artması ile zamanı gelen ot biçme sezonu başlarken, her yıl çevre illerden ve Van'ın ilçelerinden Van merkezde bulunan Hewşa Melek'te toplanan tırpancılar, burada bekleyerek tarlası olan yurttaşların kendilerine iş vermesini bekliyor. Ağrı'nın Patnos ilçesinden gelerek, Van'da tırpan işi yapan Salih Yağız (51) isimli yurttaş, yaptığı tırpan işi ile 15 nüfuslu ailesinin geçimini sağlıyor. Yıllarca tırpan çekerek geçimini sağladığını belirten Yağız, yılda bir ay tırpan işi ile uğraştıktan sonra yapacak başka bir iş bulamadığını kaydetti. Gelişen tarım aletleri karşısında bilek gücü ile yapılan tırpan işinin rağbet görmediğinden yakınan Yağız, "Sabah saat 7'den akşam 7'ye kadar çalışıyoruz. Buna karşılık 100 TL alıyoruz. Ama her gün iş çıkmıyor. Son çıkan makineler işimizi bozdu. Daha önce sadece biz tırpan yapıyorduk. Bu şekilde ailemizi geçindirebiliyorduk. Şimdi bir ay tırpan yapmak için Van'a geliyoruz. Fakat işimiz her zaman olmuyor. İşin olmadığı günde, günlük masrafımız 50 TL'yi geçiyor" dedi.


Mitolojide kudreti simgeleyen tırpan, kavurucu sıcaklar altında tırpan çeken emekçilerin geçim kaynağı olurken, tırpan çeken emekçilerin çektiği zorluklar yüzlerinden okunuyor. İşin zorluğundan kaynaklı emekçilerin ellerinde oluşan nasırlar ise yapılan işe değer biçilemeyeceğini haykırır vaziyette. DİHA

A+A-

HABERE YORUM KAT