1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Van'da Terör Örgütü Finansmanına Ağır Darbe

Van'da Terör Örgütü Finansmanına Ağır Darbe

Vanda Terör Örgütü Finansmanına Ağır Darbe
A+A-

Van İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin 2012 yılında ayrı ayrı yaptıkları operasyonlarda terör örgütünün önemli finans kaynaklarına ağır darbe indirildiği açıklandı. Van Va

Van İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin 2012 yılında ayrı ayrı yaptıkları operasyonlarda terör örgütünün önemli finans kaynaklarına ağır darbe indirildiği açıklandı.
Van Valiliği'nden yapılan açıklamada, Van'da terör örgütünün önemli gelir kaynaklarından olan uyuşturucu, kaçak sigara ve kaçak mazota büyük darbe vuruldu. Kırsalda jandarma, şehir merkezinde ise polisin yaptığı operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucu ve kaçak sigarada geçen yıllara oranla büyük başarı sağlandı. Yapılan açıklamada; "Van İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü personelinin, devletin ekonomik gücünü zayıflatan, haksız kazanç elde ederek gelir adaletsizliğine sebep olan, ayrıca terör örgütünün finans kaynağı haline gelen, başta uyuşturucu madde ve gümrük kaçakçılığı olmak üzere her türlü kaçakçılık olaylarına yönelik profesyonel olarak yürütmüş oldukları etkin çalışmalar neticesinde, bu suçlarda yakalanan şüpheli sayısı ve ele geçirilen suç unsurlarının miktarlarında geçen yıllara oranla 2012 yılında ülke genelinde olduğu gibi Van ilinde de artış olduğu görülmektedir. Özellikle bir önceki yıla göre toplam esrar yakalamalarında yüzde 82'lik artış, eroin yakalamalarında yüzde 42'lik artış, kaçak sigara yakalamalarında yüzde 7'lik artış ve kaçak akaryakıt yakalamalarında yüzde 6'lık artış meydana gelmiştir" denildi.
"1 YILDA 19 MİLYON 363 BİN PAKET KAÇAK SİGARA ELE GEÇTİ"
Günümüzde, kaçakçılık suçunun kayıt dışı ekonominin ve terörün önemli bir argümanı olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
"Ülke genelinde olduğu gibi Van ilinde de gümrük kaçakçılığı, sigara ve uyuşturucu maddelerle etkin bir şekilde mücadelenin gerekliliğinin devlet gelirleri ile toplum sağlığı ve güvenliği açısından önemi ve ciddiyetinin bilinci içerisinde 2012 yılında bu suçlara yönelik başarılı operasyonlar gerçekleştirilmiş olup bu operasyonlar neticesinde; toplam 1 ton 701 kilo 369 gram eroin, 9 ton 657 kilo 719 gram esrar, 19 milyon 363 bin 300 paket sigara, 374 ton 274 kilogram çay, 5 bin 302 adet cep telefonu, 17 milyon 456 bin 990 adet makaron (sigara filtresi), 586 ton 812 litre motorin, 820 litre benzin, 38 adet tabanca, 6 adet uzun namlulu silah (Kaleşnikof), bu silahlara ait 26 adet şarjör ve 729 mühimmat, 10 adet el bombası ile bu olaylarla ilgili olarak da 2 bin 565 şüpheli yakalanmıştır. Terör örgütünün finans kaynaklarından biri olan her türlü kaçakçılık suçlarının önlenmesine yönelik Van Valiliği'nin ve kolluk kuvvetlerinin kararlı mücadelesi artarak devam edecektir."
Açıklamada, kaçakçılıkla mücadele eden jandarma ve polis ekipleri Van Valiliği tarafından ödüllendirildi de belirtildi.
(MET-Y)

08.01.2013 11:25:25 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT